Zavřít reklamu

Apple je již řadu let kritizován za řadu nedostatků, které jsou v případě konkurence naprostou samozřejmostí. Kvůli nynějšímu příchodu nového monitoru Apple Studio Display se navíc začíná stále více řešit další problém spojený s kabeláží. Napájecí kabel zmiňovaného monitoru totiž není odpojitelný. Co tedy dělat, když dojde k jeho poškození? V případě prakticky všech ostatních monitorů od konkurence stačí zaběhnout do nejbližšího elektra, za pár korun koupit nový kabel a doma jej už jen zapojit. Apple na to má však jiný pohled.

Když se Studio Display dostal do rukou zahraničních recenzentů, drtivá většina z nich nedokázala pochopit tento krok. V běžné domácnosti či studiu navíc existuje nespočet možností, jak by mohlo dojít k poškození kabelu. Může jej například překousnout domácí mazlíček, stačí jej špatně přejet židlí nebo se o něj jakkoliv jinak zaháknout, což může vyústit problémem.  Stejně tak je pasé možnost použití delšího kabelu. Pokud tedy jablíčkář bude potřebovat dosáhnout do zásuvky, má smůlu a bude se zkrátka muset spolehnout na prodlužovací kabel. Jenže proč?

Apple jde proti uživatelům

O to horší bylo pro řadu lidí zjištění, že napájecí kabel od Studio Display ve skutečnosti normálně odpojitelný je. Jak se na videích ukázalo, pouze v konektoru drží tak natěsno a silně, že k jeho vypojení je nutno použít nadmíru velké množství síly nebo patřičný nástroj. Což si nalijme čistého vína, je poměrně hloupé řešení, nad kterým zůstává rozum stát. Obzvláště při pohledu na loňský 24″ iMac s čipem M1, jehož napájecí kabel je normálně odpojitelný, přitom se jedná o levnější produkt. Tohle navíc ani není první okamžik, kdy se setkáváme s doslova stejným problémem. Stejně je na tom i aktuálně prodávaný HomePod mini, u kterého je situace naopak ještě o něco horší. Jeho oplétaný USB-C kabel totiž vede přímo do těla a nepomůžeme si tedy ani hrubou silou.

Jaký má tedy význam nasazení napájecích kabelů, které si uživatelé nemohou sami odpojit, respektive vyměnit? Při použití selského rozumu žádný důvod pro něco takového nenajdeme. Jak ostatně zmiňoval i Linus z kanálu Linus Tech Tips, v tomto jde Apple dokonce sám proti sobě. Pravdou přitom je, že normální řešení, které najdeme doslova u každého jiného monitoru, by potěšilo prakticky každého uživatele.

HomePod mini-3
Napájecí kabel HomePodu mini nelze svépomocí vyměnit

Co když přijde problém

V závěru se ještě nabízí otázka, jak postupovat, pokud skutečně dojde k poškození kabelu? Ačkoliv jej tedy silou lze skutečně odpojit, tak ani tak si uživatelé Studio Display nemají jak pomoct. Monitor totiž používá vlastní napájecí kabel, který pochopitelně není v oficiální distribuci a je tedy nemožné jej (oficiálně) samostatně zakoupit. Jak už bylo zmíněno výše, pokud byste si poškodili kabel u jiného monitoru, dokážete celý problém svépomocí vyřešit klidně i do hodinky. U tohoto jablečného displeje se ale budete muset obrátit na autorizovaný servis Apple. Není tedy divu, že YouTubeři z tohoto důvodu doporučují pořízení Apple Care+. V tom má ale český jablíčkář obrovskou smůlu, jelikož u nás tato příplatková služba zkrátka není k dispozici, a proto i takto banální problém může způsobit hromadu komplikací.

.