Zavřít reklamu

Je to přesně šest dní, co Apple uvolnil nové verze operačních systémů pro iPhony, iPod Touch, iPady, Apple Watch a Apple TV. Již šest dní si mohou uživatelé hrát s oficiální verzí iOS 11, watchOS 4 a tvOS 11. Dnes se k těmto novinkám přidává dlouho očekávaná aktualizace macOS, která ponese název High Sierra. Apple novou verzi uvolnil v 19:00. Pokud tedy máte kompatibilní zařízení (viz seznam níže), můžete novou verzi vesele stahovat.

Mezi největší novinky v macOS High Sierra rozhodně patří přechod na nový souborový systém APFS, podporu pro nový a efektivní videoformát HEVC (H.265), podporu nového API Metal 2, podporu technologie CoreML a konečně také podporu zařízení pro virtuální realitu. Po softwarové stránce se změnily aplikace pro Fotky, Safari, Siri a změn se dočkal také Touch Bar (kompletní seznam změn najdete zde, nebo v changelogu, který se vám zobrazí při nabídce aktualizace).

Co se týče kompatibility Apple hardwaru s novým macOS, pokud nemáte opravdu starý Mac či MacBook, nebudete mít problém. macOS High Sierra (10.13) půjde nainstalovat na následující zařízení:

 • MacBook Pro (od roku 2010 a novější)
 • MacBook Air (od roku 2010 a novější)
 • Mac Mini (od roku 2010 a novější)
 • Mac Pro (od roku 2010 a novější)
 • MacBook (verze Late 2009 a novější)
 • iMac (verze Late 2009 a novější)

Postup pro aktualizaci je velmi snadný. Než se do ní však pustíte, doporučujeme provést zálohu, kterou byste měli provádět ve všech případech, kdy manipulujete s operačním systémem vašeho zařízení, ať už se jedná o iPhone, iPad nebo Mac. Pro zálohu můžete využít defaultní aplikaci Time Machine, nebo využít nějaké prověřené aplikace třetích stran, či si soubory uložit na iCloud (nebo jiné cloudové úložiště). Jakmile máte zálohu hotovou, inicializace instalace je snadná.

Oficiální macOS High Sierra galerie: 

Stačí jen otevřít aplikaci Mac App Store a v horním menu rozkliknout záložku Aktualizace. Pokud to zkoušíte po vydání tohoto článku, nový operační systém by se zde měl objevit. Následně stačí postupovat dle pokynů. Pokud se vám aktualizace nezobrazuje hned, mějte chvilku strpění. Apple uvolňuje aktualizace postupně a je možné, že to chvíli potrvá, než na vás vyjde řada. Informace o největších novinkách najdete zde.

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Nějak nevidím, jakou změnou prošel touchbar :/

  „Touch Bar on MacBook Pro gets new Control Strip options plus an improved color picker and more video controls.“ Nejedná se prý o nic zásadního, spíš takové QoL úpravy…

  touchbar? dyt ten mel lidi jen nalakat na nakup novyho macku, proste wow faktor.

  zadny velky plany do budoucna s nim nebyly, nejsou a nebudou

  ma mi vas bejt lito ze ste na to naletel?

  Mě se instalace zasekla, čekal jsem tři hodiny potom vypnul zapnul mac který samozřejmě nenaběhl. Instalace přes command + alt + R to naštěstí zachránila. Rozhodně doporučuji předem zálohovat!

  Naprosto stejná zkušenost. :(

  MBP 2015 13″… A taky poprvý. Po dvaceti letech práce na Macu musím říct, že z Apple se stávaj čím dál větší matláci. Hele v jaký fázi se ti to stalo? Ať vím, jestli má cenu ještě čekat (přece jen se formátuje SSD, takže čas oproti dřívějším aktualizacím se dost těžko odhaduje). U mě je to už nějakou dobu mrtvý v úvodním černým screenu s hláškou: „Installation is in progress. Calculating time remaining…“

  Mě se to zaseklo na „zbývá 38 minut“ po dobu tří hodin, pak jsem to už nevydržel a provedl tu instalaci přes command + alt + R ale jinde kam jsem tenhle poznatek napsal mi na to někdo odepsal že u iMacu čekal 5 hodin u záseku a pak se to normálně rozjelo.. tak zkus ještě počkat asi. V pondělí mě iOS 11 vedl na mapě ulicí která byla podemnou když jsem jel pa mostě… chtěl abych odbočil skokem :D a to slibovali navigaci v pruzích která tam zase neni. A to prosím nebylo v nějaké horní dolní ale v Praze na magistrále po půl hodině jízdy!

  To se máš, já měl ten blbej nápad že si to na pracovní nainstaluju přes oběd a těch 5 hodin co jsem to pak řešiil mi volali zákazníci jeden za druhym :D

  Ještě bych měl na tebe dotaz. Už mě to přestalo bavit a zkouším to přes cmd+alt+R. Nicméně po tom, co uvidím točící se zeměkouli, vyberu wifinu a zadám k ní heslo, tak se nic nestane. Nevidím progress bar ani nic jinýho. Jen roletku z vybranou (a aktivní) wifi…A točící se zeměkouli. To je normální? :)

  Bohužel to asi normální je.. já to dělal asi na po páté, nakonec ti naběhnou možnosti obnovení systému a tam dáš jen „nainstalovat high sierra“ :) taky mi to na poprvé nešlo.. je to bída .

  Počkej – jak „nakonec ti naběhnou možnosti…“? To je nějaká ruská ruleta nebo náhodná reakce? :) Jde mi o to, že už jsem dnes jednou čekal 4 hodiny a tak mě zajímá, jestli to mám několikrát po sobě restartovat a doufat, že se to jednou chytí nebo mám počkat třeba půl hoďky než se objeví panel s nástroji pro obnovení…

  To já taky ne, páč to asi poletí z vokna. :) Ted mi to vyhodilo nějakou chybovou hlášku F2002 nebo tak nějak v souvislosti s připojením na apple/support…

  S tím už asi nepomůžu, párkrát mi to taky spadlo než se to zaplo ale potom už to běželo. Instalace z flashky to jistí! Ale tu si musíš vytvořit na jiném macu no..

celý text

Čtěte více.