Zavřít reklamu

Je to přesně šest dní, co Apple uvolnil nové verze operačních systémů pro iPhony, iPod Touch, iPady, Apple Watch a Apple TV. Již šest dní si mohou uživatelé hrát s oficiální verzí iOS 11, watchOS 4 a tvOS 11. Dnes se k těmto novinkám přidává dlouho očekávaná aktualizace macOS, která ponese název High Sierra. Apple novou verzi uvolnil v 19:00. Pokud tedy máte kompatibilní zařízení (viz seznam níže), můžete novou verzi vesele stahovat.

Mezi největší novinky v macOS High Sierra rozhodně patří přechod na nový souborový systém APFS, podporu pro nový a efektivní videoformát HEVC (H.265), podporu nového API Metal 2, podporu technologie CoreML a konečně také podporu zařízení pro virtuální realitu. Po softwarové stránce se změnily aplikace pro Fotky, Safari, Siri a změn se dočkal také Touch Bar (kompletní seznam změn najdete zde, nebo v changelogu, který se vám zobrazí při nabídce aktualizace).

Co se týče kompatibility Apple hardwaru s novým macOS, pokud nemáte opravdu starý Mac či MacBook, nebudete mít problém. macOS High Sierra (10.13) půjde nainstalovat na následující zařízení:

  • MacBook Pro (od roku 2010 a novější)
  • MacBook Air (od roku 2010 a novější)
  • Mac Mini (od roku 2010 a novější)
  • Mac Pro (od roku 2010 a novější)
  • MacBook (verze Late 2009 a novější)
  • iMac (verze Late 2009 a novější)

Postup pro aktualizaci je velmi snadný. Než se do ní však pustíte, doporučujeme provést zálohu, kterou byste měli provádět ve všech případech, kdy manipulujete s operačním systémem vašeho zařízení, ať už se jedná o iPhone, iPad nebo Mac. Pro zálohu můžete využít defaultní aplikaci Time Machine, nebo využít nějaké prověřené aplikace třetích stran, či si soubory uložit na iCloud (nebo jiné cloudové úložiště). Jakmile máte zálohu hotovou, inicializace instalace je snadná.

Oficiální macOS High Sierra galerie: 

Stačí jen otevřít aplikaci Mac App Store a v horním menu rozkliknout záložku Aktualizace. Pokud to zkoušíte po vydání tohoto článku, nový operační systém by se zde měl objevit. Následně stačí postupovat dle pokynů. Pokud se vám aktualizace nezobrazuje hned, mějte chvilku strpění. Apple uvolňuje aktualizace postupně a je možné, že to chvíli potrvá, než na vás vyjde řada. Informace o největších novinkách najdete zde.

.