Zavřít reklamu

Apple tradičně každý rok představuje novou generaci iPhonu – letos jsme se dočkali iPhonu 13 (mini) a 13 Pro (Max). Všechny tyto čtyři modely přichází s nespočtem nových funkcí, které rozhodně stojí za to. Zmínit můžeme například velmi kvalitní fotosoustavu, která nabízí mimo jiné nový filmařský režim, dále přítomnost velmi výkonného čipu A15 Bionic či například ProMotion displej s adaptivní obnovovací frekvencí od 10 Hz do 120 Hz u modelů Pro (Max). Tak jako Apple každý rok přichází s vylepšeními, tak přichází také s dalšími omezeními, které se týkají možnosti opravení jablečného telefonu mimo autorizovaný servis Apple.

Prvně pouze oznámení, za pár let první výrazné omezení

Všechno to začalo již před třemi lety, konkrétně tedy v roce 2018 při představení iPhonu XS (XR). Právě u tohoto modelu jsme se vůbec poprvé dočkali jakési formy omezení domácích oprav telefonů od Applu, a to konkrétně na poli baterie. Pokud jste tedy po nějaké době na iPhonu XS (Max) či XR vyměnili baterii, tak se vám začne zobrazovat otravné oznámení, ve kterém se dozvíte, že není možné ověřit originalitu baterie. Tohle oznámení se po dobu čtyř dní nachází v oznamovacím centru, patnáct dní pak ve formě notifikace v Nastavení. Poté se tato zpráva skryje do sekce Baterie v Nastavení. Kdyby se jednalo pouze o oznámení, které se bude zobrazovat, tak by to bylo zlaté. Jenže ona se přestane kompletně zobrazovat kondice baterie a navíc k tomu vám iPhone řekne, že byste jej měli donést do servisu. Takto to funguje u všech iPhonů XS (XR) a novějších, tedy i u iPhonů 13 (Pro).

důležitá zpráva o baterii

To ale rozhodně není všechno, jelikož jak jsem zmínil v úvodu, tak Apple každý rok postupně přichází s novým omezením. iPhone 11 (Pro) tedy přišel s dalším omezením, a to konkrétně v případě displeje. Pokud tedy na iPhonu 11 (Pro) a novějším vyměníte displej, tak se objeví podobné oznámení jako u baterie, avšak s tím rozdílem, že tentokrát vám Apple řekne, že nelze ověřit originalitu displeje. V tomto případě se ale pořád jedná pouze o notifikace, které žádným způsobem nezasahují do funkčnosti iPhonu. Ano, patnáct dní budete muset každý den sledovat oznámení o neoriginální baterii či displeji, zanedlouho ale dojde ke skrytí a nakonec na tuto nepříjemnost úplně zapomenete.

Jak zjistit, zdali je displej iPhonu 11 (Pro) a novějšího vyměněný:

Jenže s příchodem iPhonu 12 (Pro) a novějšího se Apple rozhodl, že pořádně přitvrdí. Před rokem tedy přišel s dalším omezením oprav, nyní však na poli fotoaparátů. Pokud tedy u iPhonu 12 (Pro) vyměníte zadní fotosoustavu, tak se musíte nadobro rozloučit s některými funkcemi, které fotoaparáty klasicky nabízí. Rozdíl je oproti výše zmíněným omezením v tom, že se ve skutečnosti tak úplně o omezení nejedná, jelikož jste schopni zařízení bez problémů i nadále používat. u iPhonu 12 (Pro) už se však o omezení jedná, a to o sakra velké, jelikož právě fotosoustava je jednou z dominantních součástí jablečných telefonů. A tušíte správně – s nejnovějším iPhonem 13 (Pro) přišel kalifornský gigant s dalším omezením a tentokrát s takovým, které opravdu zabolí. Pokud si totiž rozbijete displej a rozhodnete se jej vyměnit sami doma či v neautorizovaném servisu, tak kompletně přijdete o Face ID, což je opět jedna z nejvíce zásadních funkcí celého zařízení.

Originální díly nejsou originálními díly?

Možná si teď říkáte, že Apple volí dobrý postup. Proč by měl totiž podporovat využívání neoriginálních dílů, které nemusí fungovat stejně jako ty originální – uživatel by tak mohl získat negativní zkušenost a nad iPhonem zanevřít. Jenže problém je v tom, že jablečné telefony označují neoriginálními díly i ty, které originální jsou. Pokud tedy prohodíte baterii, displej či fotoaparát na dvou stejných iPhonech, které jsou zrovna zakoupili a rozbalili, tak se vám zobrazí informace o tom, že nelze ověřit originalitu dílu, popřípadě ztratíte některé ze zásadních funkcí. Samozřejmě, pokud díly vrátíte zpět do původních telefonů, tak po restartování oznámení a omezení kompletně zmizí a vše opět začne fungovat jako po másle. Pro obyčejného smrtelníka a neautorizovaný servis tak platí, že každý iPhone má jen jednu sadu zmíněného hardwaru, kterou je možné bez problémů využít. Cokoliv jiného je pak nedobré, i když se jedná o kvalitní a originální díly.

Je tedy více než očividné, že se Apple snaží kompletně zamezit domáckým opravám a opravám v neautorizovaných servisech, prozatím tedy naštěstí pouze u iPhonů. Mnoho opravářů označuje iPhone 13 (Pro) za zařízení, které kompletně naruší jejich podnikání, jelikož co si budeme nalhávat – nejčastěji se u telefonů mění právě displej a baterie. A pokud zákazníkovi řeknete, že mu po výměně displeje nebude fungovat Face ID, tak vás označí za amatéra, vezme si svůj iPhone, otočí se ve dveřích a odejde. Neexistuje žádný bezpečnostní či jiný pádný důvod, proč by měl Apple u iPhonů 12 (Pro) a iPhonů 13 (Pro) omezovat po výměně fotoaparát, respektive Face ID. Prostě to tak je a tečka, ať se vám to líbí, nebo ne. Apple by se dle mého názoru měl pořádně zamyslet a upřímně bych přivítal, kdyby se nad tímto chováním alespoň pozastavila vyšší moc. Jedná se totiž i o ekonomický problém, jelikož právě opravy displejů, baterií a dalších částí iPhonů živí mnoho podnikatelů.

Face ID:

Existuje řešení, které se zavděčí všem

Kdybych měl tu moc a mohl přesně určit, jakým způsobem by se měl Apple k domáckým a neautorizovaným opravám zachovat, tak bych to provedl zcela jednoduše. Primárně bych rozhodně neomezoval naprosto žádné funkce, to v žádném případě. Ponechal bych však určitou formu oznámení, ve které by se mohl uživatel dozvědět, že využívá neoriginální díl – a je jedno, zdali baterii, displej, fotoaparát či cokoliv jiného. Popřípadě bych přímo do Nastavení integroval nástroj, který by jednoduchou diagnostikou dokázal zjistit, zdali bylo zařízení opravované a případně jaké byly využity díly. To by se hodilo všem jedincům při nákupu iPhonu z druhé ruky. A pokud by opravář využil originální díl, například z jiného iPhonu, tak bych oznámení vůbec nezobrazoval. Opět bych ve zmíněné sekci v Nastavení zobrazil informaci o dílu, tj. například že se jedná o originální díl, ale že byl vyměněný. Apple by se tímto krokem zavděčil naprosto všem, tedy jak spotřebitelům, tak opravářům. Uvidíme, zdali se Apple v tomto případě uvědomí, anebo nikoliv a vědomě zničí byznys nespočtu opravářům po celém světě. Osobně si upřímně myslím, že se budeme muset smířit s druhou možností.

.