Zavřít reklamu

Samsung je velice důležitým dodavatelem komponentů pro všechna iOS zařízení od Applu. Ačkoli spolu tito dva technologičtí giganti nemají zrovna idylické vztahy, obchod je zkrátka obchod a Apple má dostatek prostředků na to, aby si zavázal jakéhokoliv výrobce. Velice klíčovým dílem pro iPhony, iPady a iPody touch jsou procesory Ax a právě v této oblasti je závislost Applu na korejské korporaci nejvýraznější.

Apple A6 procesor

Vztahy obou společností a dohody mezi nimi se postupem času různě proměňují a tomuto faktu napovídá i výpověď nejmenovaného úředníka Samsungu, kterou získal plátek Korea Times. Podle tohoto zdroje je již dohoda mezi Applem a Samsungem omezena pouze na procesory A6. „Dohoda Samsungu s Applem je omezena jen na výrobu procesorů A6. Apple si vše navrhuje sám, my pouze fungujeme jako slévárny a čipy vyrábíme,“ uvedl nejmenovaný zdroj.

Samsung má prý v současné době tři různé typy zákazníků v této oblasti. První typ nechává vývoj a výrobu čipu čistě v režii Samsungu. Druhý typ zákazníků má vlastní technologický návrh čipu a korejská společnost má za úkol pouze design a výrobu. Posledním typem je nyní právě Apple a jeho procesor A6.

Z výroků úředníka Samsungu vyplývá, že do vývoje čipů A4 a A5 byla korejská korporace přímo zapojena. U procesoru A6 je tomu poprvé jinak a Apple se očividně spoléhá na vlastní technologie i v tomto technologickém sektoru. Společnost kolem Tima Cooka se v poslední době snaží co nejvíce oprostit od závislosti na pomoci jakýchkoli jiných společností a odpoutání se od Samsungu je v Cupertinu jistě jednou z hlavních priorit.

Již v červnu roku 2011 se objevily zvěsti, že Apple zadá výrobu čipů A6 společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Tyto fámy se však nenaplnily. Kdo bude vyrábět budoucí procesory s pravděpodobným označením A7, zatím není jasné. Nikoho však pravděpodobně nepřekvapí, když oním vyvoleným nebude Samsung.

Pokud Apple od Samsungu jako od svého dvorního dodavatele skutečně odejde, bude to mít pro jihokorejskou společnost výrazný dopad. Apple totiž vytváří téměř 9 procent z celkových zisků Samsungu, což není zanedbatelná částka. Kompletně však zatím Apple zpřetrhat spojení se Samsungem nemůže, míní zdroj korejských Times. „Apple ohrožuje rapidní růst Samsungu, a proto ho vyřazuje ze svých významných projektů. Ze svého seznamu společníků ho ale úplně vyškrtnout nemůže.“

Zdroj: TheVerge.com, TheNextWeb.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více