Zavřít reklamu

Možná vzpomínáte na tweet Andreje Babiše, který se před půl rokem sešel v Davosu s Time Cookem. Babiš tehdy přislíbil, že se dočkáme Apple Store v České republice, respektive v Praze.

Čas však utíká jako voda ze slibů politika se tradičně mnoho nenaplnilo. Apple Store nestojí a není vlastně vůbec jisté, jak daleko jednání jsou. Server Forbes získal poměrně exkluzivní informace, které se celé záležitosti týkají.

V obsáhlém článku se mimo jiné dovídáme, že ministr Havlíček nadále jedná s evropskou pobočkou Applu i vedením ve Spojených státech. Forbes však upozorňuje na rozpor mezi domnělou turistickou atraktivitou Prahy a skutečnými metrikami, které Apple zajímají.

Zatímco Praha bezesporu patří mezi turisticky atraktivní místa v České republice, není to tak podstatný údaj jako kupní síla obyvatelstva anebo strategické umístění. Navíc už máme v sousedství dostupné hned dva Apple Story.

Pro obyvatele Prahy a Čech je relativně dostupný Apple Store v Drážďanech, zatímco pro Moravu a Slezsko je teoreticky v dojezdové vzdálenosti nový Apple Store ve Vídni. Forbes tedy upozorňuje, že pokud Apple bude vůbec plánovat expanzi do střední a východní části našeho regionu, má podstatně větší šanci Polsko, konkrétně pak Varšava.

Tim Cook Andrej Babis 2
Tim Cook a Andrej Babiš

Další Apple Story v Evropě jsou v brzké době nepravděpodobné

Evropa je navíc z hlediska prodejů stagnující region. Americký trh přináší stabilně vysoké příjmy. Velmi zajímavá je také Čína, která ač je velmi konkurenčním trhem, neustále roste.

Přesto se však Apple bude v Praze více angažovat. Společnost si totiž nově pronajala 5 000 metrů čtverečních ve vznikající budově Flow Building na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Budova za 1,2 miliardy láká i další velké hráče, jako je třeba irský Primark, zaměřený na dostupnou módu.

Apple by tak mohl přesunout do nové budovy celý vývojový tým, který se neustále rozrůstá. Pod jeho rukama navíc prošly funkce jako Touch ID nebo Face ID, jenž zásadně ovlivňují používání našich zařízení.

Společnost je očividně spokojená s absolventy českých technických škol, ale také pro ni příznivého nastavení poměru odvedené práce a platového ohodnocení. Teoreticky vzato by se do Prahy navíc mohla přestěhovat regionální pobočka, která nyní sídlí v Budapešti. Tamní lokalita totiž už není příliš vyhovující a přesun pod jednu střechu by tak mohl dávat smysl.

Původní obsáhlý článek naleznete na webu Forbes.cz.

O projektu budovy Flow Building se můžete více dočíst zde.

.