Zavřít reklamu

MagSafe byl dlouhé roky jednou z nejoblíbenějších součástí jablečných počítačů. Konkrétně se totiž jedná o magnetický napájecí konektor, ke kterému stačí kabel už jen přicvaknout, čímž se automaticky inicializuje napájení. Mimo tohoto komfortu to s sebou přináší i další benefit v podobě bezpečnosti – kdyby totiž někdo o kabel případně zakopl, tak s sebou naštěstí (většinou) nevezme celý laptop, kabel se totiž jednoduše „vycvakne“ z konektoru. MagSafe se pak dokonce dočkal i druhé generace, jenže v roce 2016 najednou kompletně zmizel.

Jak to tak ale vypadá, Apple kompletně změnil přístup a nyní jej dává všude, kde je to jen možné. Nejprve se totiž objevil v případě iPhonů 12, avšak v trošku odlišné podobě. Nové iPhony na zádech disponují sérií magnetů, které umožňují připojení „bezdrátové“ MagSafe nabíječky, přičemž stejně tak slouží i pro snadnější uchycení příslušenství v podobě krytů či peněženek. Koncem roku 2021 si pak MagSafe zažil svůj návrat i do rodiny Mac, konkrétně tedy do přepracovaného 14″ a 16″ MacBooku Pro, který se obecně dočkal výrazné změny designy, návratu některých portů a prvních profesionálních čipů Apple Silicon. Nyní se už dokonce jedná o novější generaci s označením MagSafe 3, která dokonce umožňuje rychlé nabíjení s výkonem až 140 W. Podobně jako iPhone 12 se podpory MagSafe dočkalo i nabíjecí pouzdro sluchátek AirPods Pro. Lze jej tedy nabíjet stejnou MagSafe nabíječkou jako novější jablečné telefony.

Budoucnost napájení Apple produktů

Jak se tak zdá, Apple se snaží zbavit klasických fyzických konektorů, do kterých se musí kabel zasouvat. V případě iPhonů a AirPodů tak pomalu nahrazuje Lightning, u Maců se jedná o náhradu za USB-C, které ale s vysokou pravděpodobností zůstane kvůli jiným účelům, a stejně tak jej lze stále využít i pro napájení skrze Power Delivery. Podle současných kroků ze strany kalifornské společnosti lze jednoznačně usoudit, že gigant vidí v MagSafe budoucnost a snaží se jej protlačovat dál. O tom ostatně vypovídají i zprávy, podle kterých se podpory MagSafe brzy dočkají i některé iPady.

Apple MacBook Pro (2021)
MagSafe 3 u MacBooku Pro (2021)

Nabízí se tedy zajímavá otázka. Rozloučíme se brzy s Lightningem? Prozatím to vypadá, že spíše ne. MagSafe totiž slouží jen pro napájení, kdežto Lightning konektor je uzpůsoben i pro případnou synchronizaci. Respektive lze jej využít například pro připojení iPhonu k Macu a jeho zálohování. To nám MagSafe bohužel zatím neposkytuje. Na druhou stranu není nemožné, že bychom se právě tohoto v budoucnu dočkali. Na případné změny si ale ještě nějaký ten pátek zkrátka počkáme.

.