Zavřít reklamu

Aniž bychom zabíhali do nějakých větších spekulací obecně se očekává, že letos Apple představí dva telefony s OLED displejem. První bude nástupce současného iPhonu X a druhý by měl být model Plus, kterým Apple zacílí na uživatele segmentu tzv. phabletů. Dva odlišné modely znamenají, že se budou displeje vyrábět na dvou odlišných linkách a že bude výroba panelů dvakrát tak náročnější, než tomu bylo u současného modelu. Byť se v minulosti psalo, že Samsung zvýšil své výrobní kapacity a k problematické dostupnosti by docházet nemělo, v zákulisí se údajně mluví o tom, že na ostatní výrobce a zájemce o OLED displeje prostě nebude místo. Ti se tak musí zařídit jinak.

Podle dosavadních informací to vypadá, že se problém nejvíce dotkne tří největších čínských výrobců, tedy Huawei, Oppo a Xiaomi. Výrobci OLED panelů (v tomto případě Samsung a LG) prostě nebudou mít dostatečně velké výrobní kapacity na to, aby mohli uspokojit jejich požadavky na výrobu a dodávku AMOLED displejů. Samsung logicky upřednostní výrobu pro Apple, ze které mu plynou obrovské sumy peněz a následně výrobu pro svou vlastní potřebu.

Ostatní výrobci mají údajně smůlu a budou se muset spokojit buď s jiným výrobcem displejů (s čímž se ovšem váže pokles kvality, neboť je to Samsung, kdo v tomto odvětví stojí na vrcholu), nebo budou muset využít jiné technologie – tedy buď návrat ke klasickým IPS panelům, nebo ke zcela novým Micro-LED (nebo mini LED) obrazovkám. Touto technologií se v současné době zabývá také Apple avšak nic konkrétního, co se týče nasazení v praxi, nevíme. Situaci na trhu s OLED panely by údajně neměl příliš pomoct ani vstup společnosti LG, který by měla pro Apple nějaké OLED panely vyrábět také. V minulých týdnech se objevila informace o tom, že bude společnost Apple brát velké displeje od LG (pro nový „iPhone X Plus“) a ty klasické od Samsungu (pro nástupce iPhonu X).

Zdroj: 9to5mac

.