iWant

Apple si zabere výrobní kapacitu OLED panelů pro sebe, konkurence se musí poohlídnout po jiných možnostech

iWant

Aniž bychom zabíhali do nějakých větších spekulací obecně se očekává, že letos Apple představí dva telefony s OLED displejem. První bude nástupce současného iPhonu X a druhý by měl být model Plus, kterým Apple zacílí na uživatele segmentu tzv. phabletů. Dva odlišné modely znamenají, že se budou displeje vyrábět na dvou odlišných linkách a že bude výroba panelů dvakrát tak náročnější, než tomu bylo u současného modelu. Byť se v minulosti psalo, že Samsung zvýšil své výrobní kapacity a k problematické dostupnosti by docházet nemělo, v zákulisí se údajně mluví o tom, že na ostatní výrobce a zájemce o OLED displeje prostě nebude místo. Ti se tak musí zařídit jinak.

Podle dosavadních informací to vypadá, že se problém nejvíce dotkne tří největších čínských výrobců, tedy Huawei, Oppo a Xiaomi. Výrobci OLED panelů (v tomto případě Samsung a LG) prostě nebudou mít dostatečně velké výrobní kapacity na to, aby mohli uspokojit jejich požadavky na výrobu a dodávku AMOLED displejů. Samsung logicky upřednostní výrobu pro Apple, ze které mu plynou obrovské sumy peněz a následně výrobu pro svou vlastní potřebu.

Ostatní výrobci mají údajně smůlu a budou se muset spokojit buď s jiným výrobcem displejů (s čímž se ovšem váže pokles kvality, neboť je to Samsung, kdo v tomto odvětví stojí na vrcholu), nebo budou muset využít jiné technologie – tedy buď návrat ke klasickým IPS panelům, nebo ke zcela novým Micro-LED (nebo mini LED) obrazovkám. Touto technologií se v současné době zabývá také Apple avšak nic konkrétního, co se týče nasazení v praxi, nevíme. Situaci na trhu s OLED panely by údajně neměl příliš pomoct ani vstup společnosti LG, který by měla pro Apple nějaké OLED panely vyrábět také. V minulých týdnech se objevila informace o tom, že bude společnost Apple brát velké displeje od LG (pro nový „iPhone X Plus“) a ty klasické od Samsungu (pro nástupce iPhonu X).

Zdroj: 9to5mac