iWant

OLED panely pro Apple by rádi vyráběly také společnosti Sharp a Japan Display

iWant

Společnost Samsung vydělává značnou sumu peněz tím, že pro Apple vyrábí OLED displeje té nejvyšší možné kvality. Kontrakt Applu je pro Samsung natolik důležitý, že kvůli němu zaměstnává své nejpokročilejší výrobní linky pouze pro tento účel. Nikdo jiný tak stejně dobré panely nemá, a to ani Samsung u svých špičkových modelů. Podle dříve zveřejněných informací by měla mít jihokorejská společnost více než 100 dolarů z jednoho vyrobeného displeje. Je tedy nad slunce jasné, že se chce do tohoto byznysu zapojit co nejvíce subjektů.

Své výrobní kapacity by Applu rádi nabídly společnosti Sharp (kterou vlastní Foxconn) a Japan Display. Ti by pro Apple rádi vyráběli již letos, pro potřeby nadcházejících modelů. Ty mají být, alespoň co se týče využitelnosti OLED panelu, dva a to jak klasický model, jež bude vycházet ze současného iPhonu X, tak model Plus, který nabídne větší displej. Problém pro tyto dva zájemce může být to, že pozici druhého výrobce displejů zaujímá (s největší pravděpodobností) LG.

Měla by to být právě společnost LG, která bude pro Apple vyrábět druhý typ displejů pro větší iPhone. Samsung se bude nadále soustředit na výrobu displejů pro klasický model. Výše zmínění výrobci však chtějí využít toho, že i tak by měla být výrobní kapacita nedostatečná. Společnost Sharp by měla dokončovat výrobní linku pro OLED displeje přímo v místech, kde se nové iPhony montují. Do provozu by se měla dostat během druhého kvartálu letošního roku. Japan Display také dokončuje své linky pro výrobu OLED panelů a vzhledem ke své nepříznivé finanční situaci doufá, že se jí podaří zástupce Applu přesvědčit k uzavření nějakého kontraktu.

Pro společnost Apple se jedná o velmi výhodnou pozici, neboť jí více hráčů na trhu umožňuje prosazovat své obchodní zájmy z lepší vyjednávací pozice. Konkurence výrobců panelů se bude prát mezi sebou a za předpokladu stejné úrovně kvality to bude Apple, kdo na tom ještě vydělá. Potenciální problém může být v tom, když se bude kvalita výroby i nepatrně lišit. Velmi snadno se tak může opakovat situace, kdy dva výrobci vyrábí jeden a ten samý produkt, ovšem jeden z nich je na tom s kvalitou o něco lépe než ten druhý (jako se to stalo v roce 2009 s procesorem A9, který vyráběl jak Samsung, tak TSMC a jejich kvalita nebyla totožná).

Zdroj: 9to5mac