Zavřít reklamu

V posledních dnech se kolem Applu a iPhonů točí kauza ohledně domnělého zpomalování telefonu za pomocí snižování výkonu CPU a GPU. K tomuto snížení výkonu dojde v momentě, kdy se baterie telefonu opotřebuje pod určitou úroveň. S daty, která tento problém v podstatě potvrzují, přišel zakladatel serveru Geekbench, jež dal dohromady analýzu výkonu telefonů dle nainstalované verze iOS. Ukázalo se, že od jistých verzí Apple toto zpomalování zapnul. Doposud to však byly jen spekulace, založené na nepřímých důkazech. Nyní je však vše potvrzené, neboť se k celé kauze oficiálně vyjádřil Apple a vše potvrdil.

Oficiální stanovisko poskytla společnost Apple serveru TechCrunch, který jej včera večer zveřejnil. Volně přeložené zní takto:

Naším cílem je zprostředkovat uživatelům co nejlepší zážitek z našich produktů. To znamená poskytnout jim nejlepší možný výkon a maximální možnou životnost pro jejich zařízení. Li-ion baterie ztrácí schopnost spolehlivě dodávat dostatečné množství proudu v zátěži v několika případech – za nízkých teplot, při nízké úrovni nabití nebo na sklonku jejich efektivní životnosti. Tyto krátkodobé propady napětí, které mohou ve výše zmíněných případech nastat, dokáží způsobit vypnutí, v horším případě i potenciální poškození zařízení. 

V loňském roce jsme tak zveřejnili nový systém, který tento problém řeší. Týkal se iPhonu 6, iPhonu 6s a iPhonu SE. Tento systém se staral o to, aby nenastávaly takovéto výkyvy v požadovaném množství proudu, pokud jej baterie nebyla schopná poskytnout. Tím jsme zamezili nechtěnému vypínaní telefonů a případné ztrátě dat. V letošním roce jsme ten samý systém vydali pro iPhone 7 (v iOS 11.2) a plánujeme v tomto trendu pokračovat i v budoucnu. 

Společnost Apple tak v podstatě potvrdila to, o čem se od minulého týdne spekulovalo. Operační systém iOS je schopný rozpoznat stav baterie a na základě toho podtaktovává procesor a grafický akcelerátor tak, aby snížil jeho maximální výkon, čímž se sníží jejich energetická náročnost – tedy i nároky na baterii. Apple tak nejedná z toho důvodu, že by cíleně zpomaloval zařízení uživatelů s tím, že je tím donutí k nákupu nového modelu. Cílem této úpravy výkonu je zabezpečit to, že bude zařízení spolehlivě fungovat i s „umírající“ baterií a nebudou se objevovat nahodilé restarty, vypínaní, ztráty dat apod. Z tohoto důvodu také uživatelé, kteří u svých starších telefonů vyměnili baterii, sledují očividný nárůst výkonu jejich telefonu.

Ve finále se tedy může zdát, že se Apple chová čestně a dělá vše pro blaho zákazníků. To by byla pravda, kdyby o těchto svých krocích ony zákazníky informoval. To, že se tyto informace dozví až na popud několika článků na internetu, nepůsobí příliš věrohodně. V tomto případ měl Apple vyjít s pravdou ven mnohem dříve a uživatelům například umožnit sledovat stav jejich baterie, aby se mohli sami rozhodnout, zdali je správný čas na výměnu či nikoliv. Možná se přístup Applu po této kauze změní, kdo ví…

Zdroj: TechCrunch

.