Zavřít reklamu

V posledních dnech se kolem Applu a iPhonů točí kauza ohledně domnělého zpomalování telefonu za pomocí snižování výkonu CPU a GPU. K tomuto snížení výkonu dojde v momentě, kdy se baterie telefonu opotřebuje pod určitou úroveň. S daty, která tento problém v podstatě potvrzují, přišel zakladatel serveru Geekbench, jež dal dohromady analýzu výkonu telefonů dle nainstalované verze iOS. Ukázalo se, že od jistých verzí Apple toto zpomalování zapnul. Doposud to však byly jen spekulace, založené na nepřímých důkazech. Nyní je však vše potvrzené, neboť se k celé kauze oficiálně vyjádřil Apple a vše potvrdil.

Oficiální stanovisko poskytla společnost Apple serveru TechCrunch, který jej včera večer zveřejnil. Volně přeložené zní takto:

Naším cílem je zprostředkovat uživatelům co nejlepší zážitek z našich produktů. To znamená poskytnout jim nejlepší možný výkon a maximální možnou životnost pro jejich zařízení. Li-ion baterie ztrácí schopnost spolehlivě dodávat dostatečné množství proudu v zátěži v několika případech – za nízkých teplot, při nízké úrovni nabití nebo na sklonku jejich efektivní životnosti. Tyto krátkodobé propady napětí, které mohou ve výše zmíněných případech nastat, dokáží způsobit vypnutí, v horším případě i potenciální poškození zařízení. 

V loňském roce jsme tak zveřejnili nový systém, který tento problém řeší. Týkal se iPhonu 6, iPhonu 6s a iPhonu SE. Tento systém se staral o to, aby nenastávaly takovéto výkyvy v požadovaném množství proudu, pokud jej baterie nebyla schopná poskytnout. Tím jsme zamezili nechtěnému vypínaní telefonů a případné ztrátě dat. V letošním roce jsme ten samý systém vydali pro iPhone 7 (v iOS 11.2) a plánujeme v tomto trendu pokračovat i v budoucnu. 

Společnost Apple tak v podstatě potvrdila to, o čem se od minulého týdne spekulovalo. Operační systém iOS je schopný rozpoznat stav baterie a na základě toho podtaktovává procesor a grafický akcelerátor tak, aby snížil jeho maximální výkon, čímž se sníží jejich energetická náročnost – tedy i nároky na baterii. Apple tak nejedná z toho důvodu, že by cíleně zpomaloval zařízení uživatelů s tím, že je tím donutí k nákupu nového modelu. Cílem této úpravy výkonu je zabezpečit to, že bude zařízení spolehlivě fungovat i s „umírající“ baterií a nebudou se objevovat nahodilé restarty, vypínaní, ztráty dat apod. Z tohoto důvodu také uživatelé, kteří u svých starších telefonů vyměnili baterii, sledují očividný nárůst výkonu jejich telefonu.

Ve finále se tedy může zdát, že se Apple chová čestně a dělá vše pro blaho zákazníků. To by byla pravda, kdyby o těchto svých krocích ony zákazníky informoval. To, že se tyto informace dozví až na popud několika článků na internetu, nepůsobí příliš věrohodně. V tomto případ měl Apple vyjít s pravdou ven mnohem dříve a uživatelům například umožnit sledovat stav jejich baterie, aby se mohli sami rozhodnout, zdali je správný čas na výměnu či nikoliv. Možná se přístup Applu po této kauze změní, kdo ví…

Zdroj: TechCrunch

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  To je zase debilita co tu je napsáno:

  titulek:
  Apple potvrdil, že zpomaluje starší iPhony

  zpráva od Applu:
  …které mohou ve výše zmíněných případech nastat, dokáží způsobit vypnutí.

  Kde máte uvedeno, že Apple potvrdil, že se zpomaluje při staré baterii? To je teď takový virál a přitom nikdo nepřinesl konkrétní důkazy. Neustále se tu bavíme o pocitu pár uživatelů…

  Má to ještě i druhý odstavec:

  V loňském roce jsme tak zveřejnili nový systém, který tento problém řeší. Týkal se iPhonu 6, iPhonu 6s a iPhonu SE. Tento systém se staral o to, aby nenastávaly takovéto výkyvy v požadovaném množství proudu, pokud jej baterie nebyla schopná poskytnout. Tím jsme zamezili nechtěnému vypínaní telefonů a případné ztrátě dat. V letošním roce jsme ten samý systém vydali pro iPhone 7 (v iOS 11.2) a plánujeme v tomto trendu pokračovat i v budoucnu.

  Tedy to potvrdil, plyne to z toho.

  Přinesl, tedy to není o pocitu a už vůbec to tedy není virál.

  https://www.mobilmania.cz/geekbench-apple-cilene-zpomaluje-starsi-iphony-o-duvodu-muzeme-jen-spekulovat/a-1340528/default.aspx

  no já bych se spíše názorově přiklonil k tomu co píše Stalin, proto, že, jednak mám mezi přáteli několik starých funkčních kousků iPhonů 3g, 4G, a 4S a sám vlastním jednu 4G co v rukách mé přítulkyně pracuje na plný ůvazek proto, že má neomezený tarif a z toho důvodu téměř mozoly na uchu a iPhone který je už 6,5 roků starý, nejen že se nevypíná, ale akumulátorek se stále tváří že je skoro nový. Tedy u nikoho žádné vypínání, padání a celkem slušná výdrž. Přítula nabíjí tak jednou za 4 – 2dny. Navíc jsem se snažil dopátrat kde, že to apple napsal a většina blogerů uvádí každý jiný zdroj a Apple se s žádnými i velkými blogery bavit nebude a natož aby jim něco vysvětloval či zdůvodňoval. Apple poskytuje zásadně informace pouze vybraným a renovovaným jedincům. Tak že to celé vlastně z těchto důvodů vypadá na pěkně vypuštěnou kačenu a blogeři mají o čem psát a useři klábosit.

  Přesně, článek jsem už viděl na všch možných webech a všude to začíná podobně „uživatel z Redditu….“
  Dnes není potřeba nic ověřovat, když tam bude v názvu Apple a k tomu nějaký „průser“ tak každá redakce ví, že si to minimálně půlka uživatelů rozklikne. Buď proto, že jablko mají nebo proto, že ho nemají ;-)

  Pro mne je vetsi autoritou vyjadreni samotneho Apple a autora Geekbench, nez Stalina. Ale verit si muze kazdy cemu chce. Velmi casto byva prani otcem myslenky ?‍♂️

  Zkus použít Google, bylo zvěřejněno několik výsledků testů, např. s GeekBenche, kde iPhone se starší baterií dosahoval okolo 50% výkonu nového iPhonu.

  Zkus použít Google, bylo zvěřejněno několik výsledků testů, např. s GeekBenche, kde iPhone se starší baterií dosahoval okolo 50% výkonu nového iPhonu.

  No právě, že jeho vyjádření a testy jsou o ničem, ano telefony se starší baterií mají nižší výkony, ale taky mají o dvě generace novější iOS, než v době prodeje. Jestli něco zpomaluje starší telefony, tak nový iOS se stále více funkcemi. Tohle bylo už na iPhone 3G a 3GS, kde novější SW výrazně zpomalili telefon. Dělám 7 let v Apple servisu, tak si to necucám z prstu. Ano veřím, že při skoro vybité baterii, která může vypnout telefon třeba při mrazu (vlastnost všech Li-on baterií) mohl Apple upravit spotřebu telefonu, aby se to nestávalo. Ale psát všude články, že staré baterie nebo Apple úmyslně zpomalují telefon, je dle mě virál a clickbait. Takže mě to dost točí. Navíc všechny média do toho vztahují vypínající baterie u 6S což je něco úplně jiného, protože to byla prostě vadná série baterií, nic víc.

  a zrovna ten telefon s vadnou baterii mam pred sebou, vypina se a seka se. Vymenit baterii = 5 dni bez telefonu + cekacka na postu.

  No, to, že stará baterie nedává stabilní výstup mohu potvrdit, stačí na telefonu s vadnu baterií zapnout foťák a ten náraz v odběru to obvykle nezvládne a natvrdo se to vypne..

celý text

Čtěte více.