Zavřít reklamu

Jakmile se na webu začala řešit aktuální „aféra“ ohledně zpomalování iPhonů dalo se čekat, že se to neobejde bez nějaké soudní odezvy. Každému muselo být jasné, že se toho ve Spojených státech alespoň někdo chytí. Jak se zdá, čekalo se jen na oficiální vyjádření společnosti Apple, která toto zpomalování v podstatě potvrdila. Netrvalo to příliš dlouho a začaly se objevovat první hromadné žaloby, které tento krok Applu napadají a požadují od Applu nějakou formu náhrady. V době psaní článku existují dvě žaloby a čeká se, že budou přibývat další.

Spojené státy jsou země neomezených možností. Obzvláště v případě, kdy se soukromá osoba rozhodně žalovat nějakou korporaci s vidinou osobního obohacení (není se příliš čemu divit, nemálo lidí se takto v USA zapsalo mezi milionáře). Za posledních čtyřiadvacet hodin se objevily dvě hromadné žaloby, ve kterých chtějí poškození kompenzaci od Applu za to, že bez jakéhokoliv informování zpomalují starší telefony.

První žaloba byla podána v Los Angeles a poškozený argumentuje tím, že Apple svým jednáním uměle snižuje hodnotu „postiženého“ produktu. Další hromadná žaloba pochází z Illinois, do té se však zapojilo podstatně více lidí z různých států USA. V žalobě Apple obviňují z podvodného, amorálního a neetického jednání, kterým se provinili vydáním iOS revizí, které přináší snížení výkonu u telefonů s opotřebovanou baterií. Podle této žaloby „Apple cíleně zpomaluje starší zařízení a snižuje jejich výkon“. Toto jednání je dle předkladatelů žaloby protiprávní a porušuje práva na ochranu spotřebitelů. Ani jedna z žalob nespecifikovala formu ani výši odškodného. Bude zajímavé sledovat, jak se tyto kauzy vyvinou dále a jak se k nim postaví americký soudní systém. Podpora ze strany poškozených uživatelů bude pravděpodobně obrovská.

Zdroj: Appleinsider 1, 2

.