Zavřít reklamu

Apple má ve své nabídce hned několik zajímavých produktů, které se těší celosvětové popularitě. Samozřejmě mezi ta hlavní zařízení se řadí například iPhone a sluchátka AirPods, avšak špatně si nevedou ani Apple Watch, iPady, Macy a další. Co je však na nich snad nejlepší, je jejich vzájemné propojení v rámci jablečného ekosystému, kdy si spolu zařízení skvěle rozumí a jsou díky iCloudu mezi sebou dobře provázána. Právě to je něco, na čem cupertinský gigant z části staví.

Skvělým příkladem je například provázanost iPhonu s Apple Watch, které jablečný telefon dokážou v mnoha ohledech zastoupit a zajistit tak, aby daný jablíčkář svůj smartphone vůbec nemusel vytahovat z kapsy. Dobře do toho zapadají i sluchátka AirPods. Ta se dokážou v okamžiku přepínat mezi ostatními Apple produkty (iPhone, iPad, Mac, Apple TV). Pak tady máme ještě řadu parádních funkcí pro zpříjemnění používání, v čemž jednoznačně kraluje například takový AirDrop sloužící pro bleskurychlý bezdrátový přenos souborů mezi Apple produkty. Jenže má to i svou stinnou stránku.

Jablíčkáři jsou uzamčeni ve vlastním ekosystému

Ačkoliv Apple produkty, jak jsme ostatně již zmínili výše, společně fungují skvěle a dokážou tak podstatně zpříjemnit jejich používání tím, jak fungují jako celek, tak mají i jednu zásadní nevýhodu. Ta konkrétně spočívá v celém jablečném ekosystému, který má tendenci své uživatele víceméně uzamknout a znemožnit jim odchod na jiné platformy. V tomto ohledu to cupertinský gigant dělá vcelku chytře a nenápadně. Jakmile totiž jablíčkář „posbírá“ více Apple zařízení a skutečně začne těžit ze zmiňovaných benefitů, pak je pro něj odchod podstatně náročnější, než kdyby měl například jen iPhone.

Nemalý problém může být také v přenosu hesel. Pokud totiž léta používáte Klíčenku na iCloudu, pak se může přechod o něco ztížit, jelikož se bez hesel pochopitelně nemůžete tak snadno přesunout jinam. Tento neduh lze naštěstí částečně řešit exportem hesel ze Safari. Tímto sice nedostanete vlastní záznamy nebo zabezpečené poznámky. To už je ale ve finále asi to nejmenší.

airdrop ovládací centrum
AirDrop je jednou z nejlepších vychytávek systémů od Applu

Uzamčení uživatelů na platformě navíc nese své vlastní označení – walled garden – neboli zahrada obehnána zdí, což navíc neplatí nutně jen u jablíčkářů. Drtivá většina z nich si navíc tento fenomén uvědomuje a na jablečných platformách setrvávají z prostého důvodu. Mají tak k dispozici něco, co nejsou ochotni obětovat. V tomto ohledu se může jednat například o Macy s Apple Silicon, AirDrop, iCloud, FaceTime/iMessage a další exkluzivní vychytávky. Někteří jsou navíc ochotni se takto částečně obětovat pro zabezpečení a soukromí, které jim konkurence například nedokáže nabídnout. Jednoduše tak i v tomto ohledu platí pořekadlo, že každá mince má dvě strany.

Opuštění ekosystému

Jak už jsme zmínili výše, opuštění ekosystému není nereálné, jen si u některých může vyžádat trpělivost. I přesto je ale podle některých dobré se v některých ohledech nespoléhat jen na jednu autoritu a raději tak jednotlivé úkoly rozdělit mezi více „služeb“. Ostatně právě proto se i mezi jablíčkáři najde řada uživatelů, kteří například nevyužívají zmiňovanou Klíčenku na iCloudu, i když je k dispozici zcela zdarma. Namísto toho mohou sáhnout po alternativních správcích hesel jako 1Password či LastPass. Tímto způsobem tak zajistí, že jejich hesla, čísla karet a ostatní důvěrné informace nejsou uzamčeny v jablečném ekosystému a mohou s nimi kdykoliv pohnout jinam.

.