Zavřít reklamu

Příběh začíná jako mnoho jiných. O snu, který se může změnit ve skutečnost – a změnit skutečnost. Steve Jobs kdysi prohlásil: „Můj sen je, aby každý člověk na světě měl svůj vlastní počítač Apple.“ Tato odvážná vize se sice nenaplnila, ale výrobky s nakousnutým jablkem zná snad každý. Pojďme si projít nejdůležitější firemní události za posledních 35 let.

Start z garáže

Oba Stevové (Jobs a Wozniak) se potkali na střední škole. Navštěvovali nepovinný předmět programování. A oba zajímala elektronika. V roce 1975 sestrojili legendární Blue Box. Díky této krabičce se dalo volat zdarma po celém světě. Koncem téhož roku Woz dokončuje první prototyp Apple I. Pokoušejí se jej společně s Jobsem nabídnout firmě Hewlett-Packard, ale neuspějí. Jobs odchází od Atari. Woz opouští Hewlett-Packard.

1. dubna 1976 Steve Paul Jobs, Steve Gary Wozniak a opomíjený Ronald Gerald Wayne zakládají firmu Apple Computer Inc. Jejich startovní kapitál činí celých 1300 dolarů. Wayne po dvanácti dnech opouští firmu. Nevěří v Jobsův finanční plán a projekt se mu zdá bláznivý. Svůj 10% podíl prodává za 800 dolarů.V garáži Jobsova otce bylo sestojeno prvních 50 kusů Apple I. Za cenu 666,66 dolarů jdou na dračku, celkem se jich prodá asi 200. O několik měsíců později investuje Mike Markkula 250 000 dolarů a nelituje. Veletrh West Coast Computer Faire v dubnu 1977 představuje vylepšený Apple II s barevným monitorem a 4 KB paměti za 970 dolarů. Dřevěná skříňka je nahrazena plastem. Jedná se zároveň o poslední počítač sestrojený jedním člověkem. Během prvního dne výstavy Jobs představil Apple II japonskému chemikovi Toshio Mizushimovi. Ten se stal prvním autorizovaným prodejcem společnosti Apple v Japonsku. Do roku 1980 se celkově prodá v celém světě dva miliony kusů. Obrat společnosti vzroste na 2 miliony dolarů.

Apple II má ještě jedno prvenství. Speciálně pro něj vznikl v roce 1979 byl první tabulkový procesor VisiCalc. Tato převratná aplikace změnila mikropočítač určený pro počítačové nadšence v nástroj obchodu.Varianty Apple II se na školách používaly až do počátku 90. let.

V roce 1979 Jobs a několik jeho spolupracovníků zaplatí třídenní návštěvu laboratoře Xerox PARC. Zde vidí poprvé grafické rozhraní s okny a ikonami, ovládané myší. To jej nadchne a nápad se rozhodne komerčně využít. Vzniká tým, který stvoří během několika let Apple Lisa – první počítač s GUI.

Zlatá 80. léta

V květnu 1980 je uveden model Apple III, ale má několik problémů. Jobs totiž odmítá použít v konstrukci ventilátor. Tím se počítač stává nepoužitelným, protože se přehřívá a integrované obvody se odpojují od základní desky. Druhým problémem se stala nastupující platforma IBM PC compatible.

Firma zaměstnává přes 1000 zaměstnanců. 12. prosince 1980 Apple Inc. vstupuje na burzu. Veřejná nabídka akcií vygenerovala nejvíce kapitálu, od roku 1956 tento rekord držel úpis akcií firmy Ford Motor Company. Během rekordně krátké doby se z 300 vybraných zaměstnanců Apple stali milionáři.

V únoru 1981 havaruje Woz s letadlem. Trpí ztrátou paměti. Lékařskou péči mu hradí Jobs.

Apple Lisa se na trhu objevila 19. ledna 1983 za cenu 9 995 dolarů. Ve své době to byl po všech stránkách špičkově vybavený počítač (pevný disk, podpora až 2 MB RAM, začlenění chráněné paměti, kooperativní multitasking, GUI). Vzhledem k vysoké ceně se ale neprosadil.

V roce 1983 Jobs nabízí své ředitelské křeslo Johnu Sculleymu, prezidentu Pepsi-Coly. Kromě milionového platu ho Jobs zlomil větou: „Chceš do konce života prodávat slazenou vodu dětem, nebo dostat příležitost změnit svět?“

Poté co byl Jobs z projektu Lisa odstaven, vytváří se svým týmem, v kterém je i Jef Raskin, vlastní počítač – Macintosh. Po neshodách s Jobsem Raskin firmu opouští. Převratná novinka je představena samotným Jobsem před zaplněným sálem. Počítač se sám představí: „Hello, I am Macintosh…“.

Marketingová masáž začala 22. ledna 1984 během finále Super Bowl. Slavnou reklamu 1984 natočil režisér Ridley Scott a parafrázuje stejnojmenný román George Orwella. Velký bratr je synonymem pro IBM. 24. ledna je zahájen prodej za cenu 2495 dolarů. S počítačem byly v ceně dodávány programy MacWrite a MacPaint.

Prodeje jsou ze začátku skvělé, ale po roce začínají váznout. Není totiž dostatek software.

V roce 1985 uvádí Apple LaserWriter. Jedná se o první laserovou tiskárnu, cenově dostupnou normálním smrtelníkům. Díky počítačům Apple a programům PageMaker nebo MacPublisher vzniká nové odvětví DTP (Desktop publishing).

Mezi tím narůstají spory mezi Jobsem a Sculleym. Jobs intrikuje, snaží se poslat svého rivala na smyšlenou obchodní cestu do Činy. Mezi tím má v plánu svolat valnou hromadu a Sculleyho zbavit vedení. Převzetí moci ve firmě se ale nezdaří. Sculley se o Jobsově plánu dozvídá na poslední chvíli. Otec Apple je ze své firmy vyhozen. Zakládá si konkurenční společnost NEXT Computer.

Jobs si kupuje v roce 1986 od George Lucase filmové studio Pixar.

V roce 1986 se začíná prodávat Mac Plus a o rok později Mac SE. Vývoj ale pokračuje i bez Jobse. Macintosh II z roku 1987 obsahuje revoluční SCSI disk (20 nebo 40 MB), nový procesor od Motoroly a má RAM 1 až 4 MB.

6. února 1987, po 12 letech, Wozniak opouští zaměstnání na plný úvazek u Apple. Zůstává ale stále akcionářem a dokonce pobírá plat.

V roce 1989 je uveden první přenosný počítač Macintosh Portable. Váží 7, 2 kg, tedy jen o o půl kilogramu méně než stolní Macintosh SE. Rozměrově se také nejedná o žádného drobečka – v 10,3 cm x š 38,7 cm x h 37,7 cm.

18. září 1989 se začíná prodávat operační systém NeXTStep.

Koncem 80. let se začíná pracovat na konceptu digitálního asistenta. Ten se objevuje v roce 1993 jako Newton. Ale o tom až příště.

Zdroj: Wikipedie
.