Zavřít reklamu

Jako obvykle server iFixIt.com rozebral nejnovější hardware od Apple a tentokrát se můžeme podívat do nitra iPod Touch třetí generace. Jak se ukázalo, tak nový Wi-Fi čip zvládá i standard 802.11n a krom toho se také objevilo malé místo, kde pravděpodobně byla dříve kamera.

Před Apple eventem se spekulovalo o tom, že se v nových iPodech objeví kamera. Nakonec se tak stalo, ale pouze u iPod Nano. iPod Nano 5. generace zvládá nahrávat video, ale neumí fotit. Steve Jobs se vyjádřil v tom smyslu, že iPod Nano je tak malý a tak tenký, že současné technologie pro focení v rozlišení a s autofocusem jako v iPhone 3GS by se do iPod Nano nevešly, proto zůstalo u méně kvalitní optiky jen pro nahrávání videa.

A jak to tak vypadá, tak tuto optiku pro nahrávání videa plánoval Apple umístit i do iPod Touch. Vypovídá o tom volné místo v místech, kde se v dřívějších spekulacích kamera objevila a s touto kamerkou existovalo i několik prototypů. Ostatně i iFixIt.com potvrdil, že do tohoto místa se lehce vtěsná optika z iPod Nano. Těsně před Apple eventem se mluvilo o tom, že Apple má problémy s výrobou iPodů s fotoaparátem a tak se pravděpodobně mluvilo o iPod Touch. Jenže možná to nebyly problémy výrobní, ale marketingové.

Prototypy s fotoaparátem zmizely zhruba měsíc před keynote a je dost možné, že do celé věci zasáhl i Steve Jobs. Možná se mu nelíbilo, že by prémiové zařízení (čímž iPod Touch určitě je) umělo nahrávat video ale neumělo fotit. Tím víc by se dostal do srovnání s Microsoft Zune HD a škarohlídi by jen mluvili o tom, že iPod Touch má tak nekvalitní hardware, že ani nedokáže vyfotit obrázek. A zákazníci by byli nespokojeni, protože by očekávali, že když má iPod Touch optiku, tak určitě umí fotit.

Jenže místo pro umístění optiky tu v iPod Touch stále je a tak je otázkou, jestli Apple neplánuje do budoucna toto místo využít a nakonec do iPod Touch kamerku umístit. Osobně to neočekávám dříve než příští rok, ale kdoví..

U iPod Touch 3. generace je zajímavá i jiná věc. Wi-Fi čip zvládá standard 802.11n (a tím i rychlejší bezdrátové přenosy), ale Apple se prozatím rozhodl tuto vlastnost neaktivovat. Nejsem odborníkem a mohu jen spekulovat, že Nková síť by byla příliš náročnou na baterii, ale každopádně čip v iPod Touch tento standard podporuje a je jen na Applu, jestli tuto funkci někdy v budoucnu v jeho firmware povolí. Především vývojáři by to podle mého určitě uvítali.

Rozebraný iPod Touch 3. generace na iFixIt.com

.