Zavřít reklamu

Všechny dosavadní Retina MacBooky a MacBooky Pro vyrobené od roku 2012 trpěly jistým neduhem. Pokud uživatel potřeboval z jakéhokoliv důvodu vyměnit ve svém Macu baterii, jednalo se o poměrně náročnou a po uplynutí záruky také nákladnou operaci. Kromě baterie se totiž musel vyměňovat také značný díl šasi s klávesnicí. Podle uniklých interních servisních postupů to vypadá, že nový MacBook Air na tom je s konstrukcí trochu jinak a výměna baterie tak složitým servisním úkonem není.

Zahraniční server Macrumors se dostal k internímu dokumentu, který popisuje servisní postupy u nového MacBooku Air. Nachází se v něm také pasáž o výměně baterie a z dokumentace je patrné, že Apple tentokrát změnil systém uchycení bateriových článků v šasi zařízení. Baterie je k hornímu dílu MacBooku stále přilepena novým adhezivním prostředkem, tentokrát je to však vyřešeno tak, že je možné baterii odstranit bez poškození dílu šasi.

Servisní technici v prodejnách Applu a v certifikovaných servisních centrech dostanou speciální nástroj, který jim pomůže baterii MacBooku Air odlepit tak, aby se nemusel celý velký kus šasi s klávesnicí a trackpadem vyhazovat. Dle dokumentu to vypadá, že Apple tentokrát k uchycení baterie využívá v podstatě stejné řešení, jaké je použito u baterie v iPhonech – tedy několik pásů lepidla, jež se dají relativně snadno odstranit a zároveň také snadno nalepit nové. Po výměně baterie musí technik díl s baterií umístit do speciálního lisu, jehož stlačením dojde k „aktivaci“ lepící složky a baterie se tak přilepší k šasi MacBooku.

 

To však není vše. Podle dokumentu je samostatně vyměnitelný také celý trackpad, což je také velký rozdíl oproti tomu, na co jsme byli od Applu v posledních letech zvyklí. Stejně tak vyměnitelný by měl být Touch ID senzor, který není pevně spojený se základní deskou MacBooku. Po této výměně je však třeba celé zařízení znovu inicializovat skrze oficiální diagnostické nástroje a to především kvůli T2 čipu. Tak jako tak to vypadá, že bude nový Air o něco lépe opravitelný, než byly MacBooky z posledních let. Detailnější popis celé situace bude následovat během několika nadcházejících dnů, kdy se pod pokličku Airu podívá iFixit.

macbook-air-battery

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.