Zavřít reklamu

Ani Apple není neomylný, a i této společnosti se sem tam povede nějaká ta chybička. Pokud ji ale posléze odhalí, obvykle se jí staví čelem. Také proto nabízí oficiální servisní programy Apple, které jsou platné nad rámec klasické záruky dané na zařízení. A aktuálně stále běží dva programy na výměny baterie MacBooků Pro, konkrétně se jedná o 15“ a 13“ bez Touch Baru. 

Omezený počet 15“ MacBooků Pro starší generace, tedy těch prodávaných od září 2015 do února 2017, může trpět přehříváním baterie, které může dojít až k riziku vzniku požáru. Máte-li tedy nárok na výměnu baterie, Apple ji provede zdarma, i když již není váš počítač v záruce. Nejdříve je ale nutné si zkontrolovat, jaký model zařízení vlastně používáte.

K tomu zvolte v levém horním rohu systému logo Apple, a vyberte nabídku O tomto Macu. Zde se vám pod názvem používaného operačního systému ukáže označení počítače. Pokud vidíte např. MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2015), jedná se právě o kritický model počítače. V každém případě, máte-li na bezplatnou výměnu baterie vašeho MacBooku nárok, je třeba na těchto webových stránkách podpory Apple zadat sériové číslo daného počítače. To najdete ve stejném okně, jako název. Po zadání čísla stačí zvolit Odeslat.

Sám Apple uvádí, že z důvodu bezpečnosti je nutné počítač, který do tohoto programu spadá, přestat používat. I tak ale doporučuje před odevzdáním počítače do servisu ještě provést zálohu dat. Baterii vám vymění v autorizovaném poskytovateli servisu Apple. Počítejte s tím, že ten může trvat 3 až 5 dnů. 

13“ MacBook Pro (bez Touch Baru) 

Problém s baterií se týká i běžnějšího MacBooku, a to 13“ modelu bez Touch Baru. U něho Apple zjistil, že porucha jedné součástky může způsobovat zvětšování zabudované baterie. Dle jeho slov se sice nejedná o bezpečnostní problém, ale i tak raději samotnou baterii bezplatně vyměňuje. Zde se jedná o počítače vyrobené v období od října 2016 do října 2017 a i zde se vše ověřuje na bázi sériového čísla (Logo Apple v levém horním rohu -> O tomto Macu). Zdali se pak servisní program týká i vašeho 13“ MacBooku bez Touch Baru zjistíte opět na webových stránkách podpory Apple.

I tady najdete postup výměny, tedy kontaktování autorizovaného servisu, který vám baterii vymění. I v tomto případě byste si měli zálohovat svá data, a i zde by měl servis proběhnout do 5 dnů. Jestliže jste si už nechali baterii měnit na vlastní náklady, můžete požádat Apple o refundaci. Na servis 15“ MacBooku není dán žádný časový strop, protože jeho problém je závažnější. V případě 13“ MacBooku Pro bez Touch Baru ale máte na nahlášení problému čas jen do začátku října, protože program běží jen 5 let od zahájení prvního prodeje tohoto stroje. Pokud jej tedy vlastníte, neměli byste tuto poslední šanci propásnout. 

.