Zavřít reklamu

V minulém týdnu jsme vás informovali o poměrně zásadní novince, kterou od Applu rozhodně nikdo nečekal. Kvůli Bidenově administrativě ve Spojených státech amerických, která v poslední době stále více tlačí na iniciativu Right to Repair neboli právo na opravu vlastní elektroniky, se gigant rozhodl jít s proudem, než aby s ním bojoval, jak tomu bylo doposud. Počátkem roku 2022 tak v USA spustí program Self Service Repair program, kdy jablíčkářům poskytne nejen originální náhradní díly, ale také potřebné manuály a nástroje. Bude o službu ale vůbec zájem? Dost možná totiž ne.

Představení služby aneb obrovská radost

Když cupertinský gigant prostřednictvím tiskové zprávy ve svém Newsroomu odhalil příchod této služby, dokázal tím šokovat prakticky celý svět. Radost přitom sdíleli nejen domácí kutilové, kteří si rádi nejrůznější opravy řeší sami, ale také neautorizované servisy a ostatní. Jak už jsme zmínili výše, Apple zkrátka přichází s něčím, proti čemu doposud bojoval. Například při výměně baterie či displeje se na telefonech začaly objevovat otravné zprávy o nemožnosti ověření daného komponentu. Tato změna v přístupu je tak přímo geniální.

Ačkoliv byl kolem představení obrovský povyk a jablíčkáři si podobnou změnu nadmíru pochvalovali, tak se i přesto nabízí jedna otázka. Bude o něco podobného vlastně zájem, anebo v tomto směru Apple potěší pouze minoritní skupinu uživatelů? Prozatím to totiž vypadá tak, že program Self Service Repair nechá většinu jablíčkářů chladnými.

Většina lidí službu nevyužije

Ačkoliv jsme jako Češi národ kutilů a s většinou činností si raději nějak poradíme sami, tak je nutné se na nový program Self Service Repair podívat globálně. Tím nejdůležitějším faktorem ale zůstává jediné – iPhony zkrátka fungují a není potřeba do nich (v drtivé většině případů) zasahovat. Jedinou výjimku tvoří snad jen baterie. Budou ale jablíčkáři ochotni si nejprve zakoupit originální baterii, sehnat nářadí a následně ztrácet hlavu nad samotnou výměnou, vědomi si všech rizik? Právě tato činnost není ani úplně nákladná a většina lidí zkrátka raději sáhne po servisu, který si navíc s výměnou dokáže poradit prakticky na počkání.

iphone battery unsplash

To se ostatně ještě znásobí v případě náročnějších oprav, například při výměně displeje. Jedná se totiž o činnost, kterou si můžete poškodit celý telefon, a proto je podstatně jednodušší jej předat do rukou odborníků, nežli riskovat další poškození. Program navíc nejprve odstartuje ve Spojených státech, kde se dá očekávat, že velkou oblibu mít nebude. Samozřejmě jej s otevřenou náručí přivítají již zmiňované servisy a domácí opraváři, avšak většinu uživatelů nechá zcela klidnými.

V hlavní roli: Cena

Kdy Self Service Repair dorazí do ostatních zemí, respektive k nám do České republiky, je prozatím nejasné. Apple pouze zmínil, že se program ze Spojených států rozšíří do dalších zemí v průběhu roku 2022. Česko jako takové je národem kutilů a dá se tedy očekávat, že zájem o službu by zde měl být podstatně vyšší. To ale nevypovídá o potenciální oblíbenosti na našem území. Rozhodujícím faktorem bude pravděpodobně cena. Například neoriginální baterie na tom nemusí být vždy úplně nejhůř a řada lidí se s takzvanou druhovýrobou dokázala spokojit. Zdali budou originální díly od Applu znatelně dražší od těch neoficiálních, pak máme jasno – většina raději sáhne po té levnější variantě.

Služba nejprve odstartuje ve Spojených státech, kdy Apple pokryje potřeby iPhonů 12 a iPhonů 13. V průběhu roku se ještě rozšíří o díly a manuály pro Macy s čipem M1. Do dalších, avšak blíže nespecifikovaných zemí, program zavítá v průběhu roku 2022.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.