Zavřít reklamu

Kdo snad doufal, že by Apple mohl už dnes na WWDC ukázat, jak bude vypadat očekávaný Mac Pro, tak se nedočkal, ale přesto byla keynote na vývojářské konferenci našlapaná také hardwarovými novinkami. A Apple možná trochu překvapil, když ukázal, že chystá opravdu výkonný iMac Pro.

Na první pohled na iMacu Pro jednoznačně zaujme jeho barevné provedení. Apple u svého největšího počítače poprvé nasadil populární vesmírně šedou barvu, ale to není to nejdůležitější, co ho odlišuje od klasického iMacu. Jde totiž především o výkon a ten je v iMacu Pro obří.

Počítač, který by se měl začít prodávat až v prosinci, bude nejvýkonnější Mac vůbec. Zřejmě do té doby, než Apple skutečně ukáže také nový Mac Pro. Na něm pracuje spolu s novými displeji, ale v mezidobí chce ty nejnáročnější uživatele uspokojit alespoň výkonným iMacem. Byť nepřijde hned.

new_2017_imac_three_monitors_dark_grey

iMac Pro bude mít 27palcový 5K displej (vylepšený jako nové iMacy), pojme až 18jádrové procesory Xeon a nabídne obří grafický výkon. Bude tak stavěný pro 3D renderování v reálném čase, pokročilou editaci grafiky a také virtuální realitu.

Inženýři Applu museli zcela přepracovat vnitřek iMacu a navrhnout novou tepelnou architekturu, aby se dokázal tak vysoký výkon uchladit. Výsledkem je o 80 procent větší chladící kapacita, díky níž je možné ve stejném těle iMacu provozovat výkonnější „Pro“ vnitřnosti. Mezi ně se řadí i nejpokročilejší grafiky, které kdy Apple do počítačů nasadil.

Jedná se o chystané grafické čipy nové generace Radeon Pro Vega s novým výpočetním jádrem a 8GB nebo 16GB vysoce propustnou pamětí (HMB2). Takový iMac Pro dokáže přinést při běžné přesnosti 11 teraflops, což využijete při 3D renderování v reálném čase nebo vyšší frekvenci snímků pro VR, a při poloviční přesnosti až 22 terflops, což se hodí například při strojovém učení.

new_2017_imac_pro_thermal

Zároveň iMac Pro nabídne enormní operační paměť, až 128GB, takže v klidu zvládne i několik velmi náročných úkonů současně. K tomu dopomáhá také supervýkonné až 4TB flashové úložiště s propustností 3 GB/s.

V iMacu Pro uživatel dostane čtyři porty Thunderbolt 3 (USB-C), k nimž lze připojit až dvě vysokovýkonné RAID pole a dva 5K displeje naráz. Poprvé se na iMac v modelu Pro dostane 10Gb Ethernet pro až 10krát rychlejší připojení.

Aby toho ale nebylo málo, musíme se ještě vrátit k té vesmírně černé barvě. Apple si totiž připravil v této variantě také bezdrátovou Magic Keyboard, do které se vrací číselná klávesnice, a Magic Mouse 2 i Magic Trackpad. Bílá bezdrátová Magic Keyboard s numerickou částí lze za 4 190 korun koupit už nyní.

Do prodeje půjde nový iMac Pro v prosinci a začne na 4 999 dolarech. České ceny zatím známé nejsou, ale počítat můžeme minimálně se 120 tisíci korunami.

new_2017_imac_pro_accessories

.