Zavřít reklamu

Nový 24“ iMac s M1 čipem je od minulého pátku oficiálně v distribuci široké veřejnosti. Svou širokou paletou barev i prezentací samotným Applem však jasně odkazuje na první iMac, který byl osazen čipem G3 a byl představen už v roce 1998 samotným Stevem Jobsem. Podcaster a historik iMacu Stephen Hackett nyní zveřejnili nové video porovnávající oranžový M1 iMac s původním „mandarinkovým“ iMacem. Pro ty z vás, kteří Stephena neznáte, s největší pravděpodobností se jedná o jednoho z největších fanoušků tohoto all-in-one počítače. V roce 2016 totiž rozjel projekt, jehož cílem bylo shromáždit všech 13 barev iMacu G3, které byly kdy dostupné. Ve své misi byl nakonec úspěšný. Celou sérii navíc poté daroval do The Henry Forward Museum.

 

Není oranžová jako oranžová 

Před iMacem byly počítače béžové a nevzhledné. Až Apple jim dal barvy a jeho iMac spíše než nástroj výpočetní techniky, připomínal stylový doplněk do domácnosti či kanceláře. První byl jen modrý (Bondi Blue), o rok později přišla varianta červená (Strawberry), světle modrá (Blueberry), zelená (Lime), fialová (Grape) a oranžová (Tangerine). Později přibývaly ještě další a další barvy ale i jejich kombinace, mezi kterými byly i značně kontroverzní varianty, jako např. ta s květinovým vzorem.

Aktuální iMac samozřejmě válcuje ten původní ve všech ohledech, tedy skoro. Oranžovou barvu nazýval Apple „Tangerine“, tedy doslova jako mandarinkovou. Když se podíváte na video Stephena Hacketta, tak ten jednoduše konstatuje, že nová oranžová prostě onou mandarinkovou není.

Je docela působivé vidět všechny ty rozdíly mezi těmito dvěma stroji, které od sebe dělí 23 let a z nichž oba pravděpodobně znamenají počátky nové epochy pro počítače Mac. Pro zajímavost si můžete níže porovnat i hardwarové parametry obou strojů. 

24“ iMac (2021) vs. iMac G3 (1998)

Skutečná úhlopříčka 23,5“ × 15“ CRT displej

8jádrový čip M1, 7jádrové GPU × 233MHz procesor PowerPC 750, grafika ATI Rage IIc

8 GB jednotné paměti × 32 MB RAM

256GB SSD × 4GB EIDE HDD

Dva porty Thunderbolt/USB 4 (variantně 2× USB 3 porty) × 2 USB porty

Nic × CD-ROM mechanika

.