Zavřít reklamu

Apple se dohodl s Ericssonem na dlouholetém vzájemném licencování patentů, týkajících se technologií LTE či GSM, které výrobce iPhonů používá. Švédský telekomunikační gigant díky tomu bude získávat část výdělků právě z iPhonů a iPadů.

Ericsson sice neoznámil, kolik bude během sedmileté spolupráce inkasovat, nicméně se spekuluje o 0,5 procenta z výnosů z iPhonů a iPadů. Nejnovější dohoda ukončuje dlouholeté spory Applu a Ericssonu, které trvají již pár let.

Licenční ujednání zahrnuje několik oblastí. Pro Apple jsou klíčové patenty týkající se technologie LTE (a také GSM nebo UMTS), jež Ericsson vlastní, ale zároveň se obě firmy domluvily na vývoji sítě 5G a další spolupráci v síťových záležitostech.

Sedmiletá dohoda ukončuje všechny spory před americkými i evropskými soudy, stejně jako před Americkou komisí pro mezinárodní obchod (ITC), a ukončuje spor započatý letos v lednu, kdy vypršela předchozí dohoda z roku 2008.

Po konci původní smlouvy se Apple rozhodl letos v lednu Ericsson žalovat za to, že jsou jeho licenční poplatky příliš vysoké. Švédi ovšem jen pár hodin nato podali protižalobu a žádaly ročně od Applu 250 až 750 milionů dolarů za to, že používá jím patentované bezdrátové technologie. Kalifornská firma na to odmítla přistoupit, a tak ji Ericsson zažaloval v únoru znovu.

Ve druhé žalobě byl Apple obviněn z porušení 41 patentů týkajících se bezdrátových technologií, jež jsou zásadní pro fungování iPhonů a iPadů. Ericsson se zároveň snažil o zákaz prodeje těchto produktů, což se rozhodla ITC vyšetřovat, a následně žalobu rozšířil také do Evropy.

Apple nakonec usoudil, že bude lepší se s největším dodavatelem výbavy pro mobilní sítě na světě znovu domluvit, jako tomu bylo v roce 2008, a raději se s Ericssonem spojí pro vývoj sítě páté generace.

Zdroj: MacRumors, The Verge
.