Zavřít reklamu

Apple ve své nejnovější sérii návodných videí na YouTube představuje funkci Zpřístupnění na iPhonu a výhody, které jsou s ní spojené. V celkem čtyřech nových spotech Apple postupně ukáže AssistiveTouch, VoiceOver, lupu, a inverzi barev.

iPhone, stejně jako ostatní Apple zařízení, nabízí řadu funkcí usnadňující jeho používání uživatelům s různými handicapy či zdravotním znevýhodněním. Díky Zpřístupnění tak mohou i handicapovaní uživatelé prakticky naplno využívat svůj iPhone nebo iPad. Série nejnovějších videí na oficiálním youtubovém kanále Applu ukazuje, jak některá z těchto nastavení používat.

První z videí vysvětluje, jak používat funkci AssistiveTouch. Tu mohou využít nejen handicapovaní uživatelé, ale přijde vhod i majitelům iPhonů s Home Buttonem, kterým tlačítko plochy přestalo z jakéhokoliv důvodu fungovat. AssistiveTouch vytvoří na displeji vašeho iPhonu virtuální tlačítko, jehož funkce a reakce si můžete snadno naprogramovat podle sebe.

Další funkcí, kterou ve svých videích Apple představuje, je lupa. Ta se v iOS neomezuje jen na pouhé zvětšení snímaného objektu, ale umožňuje uživateli pořídit jeho fotografii nebo nastavit barvy tak, aby byly pro jeho zrak co nejpříjemnější. V iPhonu lze nastavit aktivaci lupy za pomoci trojího stisku tlačítka plochy (u modelů s Home Buttonem) nebo postranního tlačítka (u novějších modelů).

VoiceOver je užitečná funkce, v jejímž rámci je uživateli hlasitě předčítán obsah obrazovky jeho iPhonu. Díky VoiceOveru mohou iPhone takřka naplno používat i zrakově handicapovaní uživatelé. Po aktivaci VoiceOver svému majiteli přečte vše, co se odehrává na displeji jeho iOS zařízení, a dokáže také pojmenovat ikony nebo funkce na které v dané chvíli ukazuje uživatel prstem.

Na zrakově handicapované uživatele cílí také poslední představená funkce, a to inverze barev. Ta má v iOS  více podob a obecně spočívá v přepnutí do tmavého pozadí s kontrastně zobrazeným obsahem. Barvy mediálních souborů, jako jsou videa či fotografie, zůstávají i při aktivaci inverze barev zachovány.

Apple si na přístupnosti svých zařízení  dává hodně záležet, a způsob, jakým se snaží vyjít vstříc uživatelům se zvláštními potřebami, často zdůrazňuje ve  svých reklamních spotech i na konferencích. Společnost Apple se podílí například na celosvětovém dni na podporu přístupnosti.

AssistiveTouch video fb

Zdroj: AppleInsider

.