Zavřít reklamu

V posledních letech Apple výrazně zapracoval na segmentu zabezpečení a ochrany soukromí. Do jablečných produktů, respektive tedy do jejich systémů, tak dorazila řada poměrně zajímavých novinek, jejíchž cílem je uživatele v jistém směru chránit. Svým způsobem se ale nejedná o nic nového. Cupertinský gigant totiž právě na soukromí a zabezpečení klade velký důraz, kdy nárok na soukromí dokonce považuje za základní lidské právo. Nutno však uznat, že poslední roky přinesly doopravdy viditelné ovoce.

Jak už jsme ale zmínili výše, Apple klade na zabezpečení důraz podstatně déle. Právě proto jsme v minulosti mohli vidět slušné zabezpečení operačního systému macOS, později také implementaci speciálního bezpečnostního koprocesoru T1 a T2 a řadu dalších vychytávek, které měly sloužit k ochraně uživatele.

Soukromí v posledních letech

Obzvláště pak v posledních letech dorazila spousta doopravdy zajímavých novinek. Konkrétně máme na mysli poměrně zásadní funkce pro jablečné operační systémy, které od té doby chrání prakticky každého uživatele. Pojďme si proto stručně projet ty nejdůležitější novinky z posledních let. Cupertinský gigant konkrétně zakomponoval například maskování e-mailové adresy, IP adresy, v rámci prohlížeče Safari blokuje veškeré trackery, aplikacím na iPhonech zamezuje ve sledování aktivit uživatele napříč weby a dalšími appkami a podobně. Důležitou roli také sehrává koprocesor Secure Enclave. Ten je součástí čipů A-Series a Apple Silicon a slouží pro zabezpečení samotných zařízení, kdy má na starost uchování důležitých klíčů a podobně.

To celé uzavírá zabezpečení samotného zařízení prostřednictvím biometrické autentizace. V tomto ohledu máme na mysli iPhony s Face ID a Macy s Touch ID. Bez znalosti hesla či skenu tváře/otisku prstu se tak nikdo do zařízení jednoduše nedostane. Data jsou navíc ještě šifrována pro zajištění maximální úrovně zabezpečení. Není tedy pochyb o tom, že to Apple se zabezpečením (alespoň na první pohled) myslí skutečně vážně. I přesto se však nedávno objevily obavy. Jak se totiž ukázalo, bezpečnostní experti zjistili, že přímo Apple monitoruje aktivitu jablíčkářů v rámci nativních aplikací a tato data následně využívá. Na tom nemusí být nic tak špatného. Jenže problém je v tom, že konkrétní analytická data mají být přímo spojena s konkrétním Apple ID uživatele, díky čemuž gigant moc dobře ví, co hledáte, kolik času u toho trávíte a podobně. Přestože toto zjištění vyvolalo velké obavy, stále je možné, že se jedná o pouhou chybu z nepozornosti.

Apple Privacy FB

Budoucnost zabezpečení a soukromí

Ze zmiňovaných novinek, kterých jsme se jakožto jablíčkáři dočkali v průběhu posledních let, vyplývá jediné. Pro jablíčkáře hraje důraz na soukromí a zabezpečení poměrně důležitou roli, což pochopitelně využívá i samotný Apple. Z toho je pak jasné, že se u těchto konkrétních změn gigant rozhodně nehodlá zastavovat, ba naopak. Právě proto bude sledovat nadcházející vývoj. Jaké funkce s ohledem na soukromí a zabezpečení byste rádi viděli? Případně záleží vám na nich?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.