Zavřít reklamu

Ve čtvrtek, 8. dubna, došlo k uveřejnění soudních žalob společností Apple i Epic Games, v nichž druhý jmenovaný obviňuje prvního z nevhodného jednání se zákazníky. V rámci protimonopolního procesu mezi oběma společnostmi byly obě strany povinny předložit patřičné dokumenty, ve kterých uvádějí skutečnosti, jež považují za relevantní pro daný případ, a právní argumenty, na které se hodlají v procesu spoléhat.

epic games

Apple tvrdí, že vývojáři mohou vytvářet aplikace pro širokou škálu zařízení i pro webové aplikace, a proto Apple nemá žádné monopolní pravomoci. Dále uvádí, že společnost Epic vytvořila takovou PR kampaň, jejímž cílem je, aby vypadal Apple v očích vývojářů i veřejnosti jako ten špatný. Konkrétně zmiňuje, že si už v roce 2019 najala společnost Epic Games PR firmy, aby pracovaly na mediální strategii s názvem „Project Liberty“, jejímž cílem právě bylo vykreslit Apple jako „padoucha“. Oproti tomu Epic uvádí čtyři hlavní argumenty.

Uzamčení ekosystému 

Zatímco Apple tvrdí, že existuje mnoho trhů s aplikacemi, Epic oproti tomu říká, že iOS je sám o sobě klíčovým trhem, protože existuje mnoho zákazníků Applu, které lze oslovit pouze přes App Store. Navíc Epic obviňuje Apple, že právě tohle byla jeho prvotní snaha. Už v roce 2010 prý Steve Jobs napsal, že chce všechny produkty společnosti provázat tak, aby do jejich ekosystému zákazníka jednoduše uzamkl. Tato slova měl dokázat Scott Forstall, bývalý senior viceprezident platformy iOS. O uzamčení v ekosystému hovořil i Craig Federighi, který zmínil, že iMessage nikdy nebudou dostupné na platformě Android. To právě z toho důvodu, aby uživatelé nepřecházeli z iOS na konkurenční platformu. iMessage je totiž stěžejní službou platformy a její uživatelé nechtějí přijít o historii svých zpráv a skupinové konverzace, jejichž jsou součástí.

Spotřebitelé i vývojáři mají špatné zkušenosti 

Vložení společnosti Apple jako prostředníka mezi spotřebitele a vývojáře znamená, že oba mají horší zkušenosti, pokud dojde k problému s aplikací, říká Epic. Pokud transakce způsobí jakýkoli problém, např. spor o platbu, žádost o vrácení peněz atd., musí se vývojář i uživatel spoléhat na to, že Apple bude s uživatelem řádně komunikovat a problém vyřešit on. Podle vlastních zkušeností společnosti Epic ke zmatkům a stížnostem zákazníků, kteří ji kontaktují v naději, že napraví spory ohledně plateb, obviňují právě Epic namísto Applu, který je za transakci zodpovědný.

Podvody 

Epic uvádí, že si zákazníci mohou stěžovat společnosti Apple na to, že jejich obsah mikrotransakcí nefunguje. Apple nemá žádný způsob pro ověření této skutečnosti, takže má tendenci uznat kritiku spotřebitele a vrátit mu peníze. Ale protože tento proces zpracovává společnost Apple a nikoli vývojář, tak neexistuje žádný způsob, jak by vývojář mohl zablokovat přístup k tomuto „zakoupenému“ obsahu. To znamená, že lidé mohou podvodně získat vrácení peněz za obsah a nadále k němu mít přístup.

Záminka zabezpečení 

Apple každou aplikaci schvaluje, aby byla pro jeho iOS zařízení bezproblémová a bezpečná. Do iPhonů a iPadů si tak nemůžete instalovat jiný obsah, než ten v App Store. V macOS ale už můžete obsah instalovat nejen z Mac App Store ale i z jiné distribuční sítě, a právě na to Epic naráží, aby toto bylo umožněno i na platformě iOS. Na Android si např. můžete instalovat aplikace a hry nejen z Google Play, ale i dalších distribučních kanálů.

fortnite a apple

Epic uvádí, že iOS byl navržen na základě macOS. Zdědil mnoho jeho základních architektonických prvků a některé vylepšil či upravil. Apple a více než sto milionů uživatelů systému macOS jej považuje za bezpečný, i když umožňuje uživatelům stahovat aplikace z jiných zdrojů, než je oficiální Mac App Store společnosti Apple. Proces kontroly aplikace Applem je prý jen zběžný a poskytuje minimální bezpečnostní výhody nad rámec zabezpečení zařízení, které již iOS poskytuje. Očekává se, že soudní přelíčení proběhne začátkem příštího měsíce, přesné datum ještě není známo. Pokud chcete, plné znění dokumentace si můžete přečíst sami. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    To jsou argumenty,.. Takže to, že mezi vývojářem a uživatelem stojí Apple, je problém pro uživatele když je problém s aplikací? To, že tam stojí Apple je jediná záruka toho, že uživatel nebude při problému s aplikací poslán v ř*ť :D

    Vzkazuji Epicu, ať si trhnou nohou..

celý text

Čtěte více.