Zavřít reklamu

Všichni víme, že situace s čipy není nijak slavná. Nový údaj analytické společnosti Susquehanna navíc uvádí, že doba dodání se v březnu letošního roku prodloužila na průměrných 26,6 týdne. Jednoduše to znamená, že výrobcům to nyní trvá v průměru více jak půl roku, než dodají nejrůznější čipy svým zákazníkům. Samozřejmě se to podepisuje na dostupnosti daných zařízení. 

Susquehanna shromažďuje údaje od největších distributorů v odvětví. a podle ní se po měsících mírného zlepšování situace opět doba dodávek čipů prodlužuje. Samozřejmě je to zapříčiněno řadou událostí, které v prvním čtvrtletí letošního roku postihly svět: ruská invaze na Ukrajinu, zemětřesení v Japonsku a dvě pandemických uzavírky v Číně. Dopady těchto „výpadků“ mohou přetrvávat po celý rok tento rok a přehoupnout se i do toho následujícího.

Pro ilustraci, v roce 2020 byla průměrná čekačka 13,9 týdne, ta aktuální je nejhorší od roku 2017, kdy společnost analýzu trhu provádí. Pokud jsme si tedy mysleli, že se svět vrací do normálu, tak v tomto ohledu je teď na svém nejhlubším dně. Např. Broadcom, tedy americký výrobce polovodičových součástek uvádí zpoždění až 30 týdnů.

5 věcí, které nejvíce ovlivnil nedostatek čipů 

Televizory – Jak nás donutila pandemie zůstat uzavřené v našich domácnostech, vyskočila i poptávka po televizích. Nedostatek čipů a vysoký zájem je tak zdražil i o 30 %. 

Nové a ojeté vozy – Zásoby automobilů se meziročně snížily o 48 %, což naopak zvedlo zájem o ty ojeté. Cena poskočila až o 13 %. 

Herní konzole – Přetrvávající problémy má nejen Nintendo se svou konzolí Switch, ale především i Sony s Playstation 5 a Microsoft s Xboxem. Chcete-li novou konzoli, budete čekat (nebo už čekáte) měsíce. 

Spotřebiče – Od ledniček přes pračky po mikrovlnné trouby, nedostatek polovodičových čipů způsobuje nejen nedostatek spotřebičů, ale i jejich zvyšování cen cca o 10 %. 

Počítače – Když je řeč o čipech, počítače jsou pravděpodobně mezi prvními věcmi, které vás napadnou. Není tedy pravděpodobně žádným překvapením, že nedostatek čipů je nejvíce pociťován ve světě výpočetní techniky. Problémy mají všichni výrobci, Apple zde rozhodně není výjimkou. 

.