Zavřít reklamu

Na Mac Studio si počkáte do půlky června, na jeho vyšší konfiguraci do konce července. 14“ a 16“ MacBooky jsou doručovány až na sklonku července a začátku srpna. To nehledě na vybranou konfiguraci. Dokonce i MacBooky Air vám Apple ze svého Online Storu doručí až v půlce června. Jediné stroje, které můžete mít hned, jsou 13“ MacBook Pro, Mac mini a 24“ iMac. 

Apple nedávno oznámil rekordní tržby za druhé fiskální čtvrtletí roku 2022 ve výši 97,3 miliardy dolarů, ale zároveň zmínil, že by ho problémy s dodavatelským řetězcem mohly v příštím čtvrtletí stát 4 až 8 miliard dolarů. Od té doby se pravidelně objevují zprávy o odstávkách ve výrobě, a to zejména na území Číny. Covid totiž ještě rozhodně neřekl poslední slovo, a tak stále uzavírá různé továrny, zaměstnanci jsou v karanténách, výrobní linky stojí.

To, plus Rusko-ukrajinský konflikt, zvyšují tlak na obě strany. Nabídka je omezena výrobními a logistickými problémy, zatímco poptávku ovlivňuje válka a pokračující lockdowny z důvodů onemocnění COVID-19. Nedostatky jsou hlášeny v celém distribučním řetězci Applu, zejména kolem počítačů Mac. Macworld uvedl, že v USA jsou okamžitě dostupné pouze tři Macy – všechny starší modely M1, 13“ MacBook Pro, Mac mini a iMac 24, což ilustruje situaci i u nás. Jiné modely mají nejmenší zpoždění dva týdny, přičemž dodání Mac Studio s M1 Ultra převyšuje dva měsíce. Situace je tedy všude stejná. A k tomu všemu je zde pořád nedostatečné zásobování trhu potřebnými čipy.

Nečekejte a kupujte, dokud je co 

Za nedostatkem, a to zejména v USA, mohou stát i nákupní cykly podniků a škol, které inovují svou výbavu, kvůli čemuž mnoho dodávek proudí právě do společností a jiných institucí. I když se však bavíme o počítačích Applu, tedy těch, které nezabírají na trhu dominantní podíl, jsou nedostatkem postiženy i jiné společnosti. Jedná se o číslo 1 na trhu Dell nebo také Lenovo. V rámci počítačů s Windows na nová zařízení samozřejmě přechází více uživatelů, protože se jedná o poznání rozšířenější platformu.

Navíc Statcounter uvádí, že na jednom z 200 počítačů běží ještě Windows XP z roku 2001, který už asi také budou chtít uživatelé, či spíše společnosti, konečně nahradit modernějším systémem. Pravděpodobně totiž běží ve větších podnicích, které se tím vystavují značnému nebezpečí s ohledem na rostoucí kybernetické útoky.

V žádném případě nechceme vyvolávat paniku, ale chcete nový počítač? Kupte jej hned. To tedy pokud vyloženě nečekáte na případné novinky, které přinese WWDC, nebo pokud vám ono následné čekání nevadí. Pokud nějaké novinky přijdou, určitě příliš dlouho neváhejte a objednávejte okamžitě v čase zahájení předprodeje. Tedy pokud nechce na dodání čekat do podzima. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace nějak výrazně stabilizovat. A navíc zde k tomu máme onu inflaci a globálně rostoucí ceny, takže koupíte-li teď, můžete nakonec i ušetřit. 

Počítače Mac koupíte například zde

.