Zavřít reklamu

O tom, že nový iMac Pro dostane dedikovaný čip pro specifické úlohy, který je založený na procesorech z jiných Apple zařízení, se ví už delší dobu. První takový procesor (označovaný jako Apple T1) se od loňského podzimu nachází ve všech MacBoocích Pro s Touch Barem. V tomto případě se procesor T1 stará právě o funkci Touch Baru, Touch ID a spravuje bezpečnostní úkoly a systémy. Jeho obdoba, která je v nových iMacích Pro implementována, by měla sloužit podobnému účelu. Včera během dne to potvrdil jeden z macOS vývojářů na svém Twitterovém účtu.

Nový procesor se jmenuje T2 a je opět postaven na platformě ARMv7. Jedná se o tzv. SoC (system on chip), které v předchozím případě běželo na modifikované verzi watchOS. Podle informací vývojáře tento čip obstarává například SMC, Face Time kameru, ovládání zvuku, řadiče SSD disků, zabezpečení systému, šifrování lokálních dat apod. Právě v tomto procesoru by měly být uloženy všechny šifrovací klíče pro vaše zařízení, ty tak budou lokálně uložené a nebude třeba je ukládat například na síť.

24001-30984-DQ3t8SsUIAA68cvjpg-large-l

Aby mohl nový procesor fungovat a iMac jej mohl využívat, iMac Pro verze macOS High Sierra obsahuje speciální program Startup Security Utility, který umožňuje další a doplňující nastavení zabezpečení počítače (například upravený Secure Boot), které je možné právě díky tomuto integrovanému čipu. Uživatelé tak mohou například zakázat bootování z externího zdroje.

imac-pro-geekbench-benchmarks

Dříve se spekulovalo o tom, že Apple do svých nových iMaců umístí procesory A10X z iPadů (nebo A10 z iPhonů), tato informace se však ukázala jako mylná. Zatím očividně není důvod implementovat takto výkonné procesory vzhledem k tomu, jak náročnými úkoly by se zabývaly. Kromě informací o T2 čipu se objevily také první výkonnostní benchmarky. Pravděpodobně není příliš překvapivé, že je nový iMac Pro zdaleka nejvýkonnějším počítačem, který Apple v současné době nabízí. Podle prvních benchmarků z programu Geekbench dosáhla prostřední konfigurace nového iMacu o 45% vyššího výsledku, než Mac Pro z roku 2013 (a dvojnásobného výsledku nejsilnějšího klasického 5K iMacu). Pořádné informace o hrubém výkonu se začnou objevovat v následujících dnech, toto je spíše takový nástřel toho, co od novinky můžeme očekávat. Vzhledem k její ceně (a téměř pětiletému rozdílu) se dal takovýto odskok od Macu Pro očekávat.

Zdroj: Appleinsider, Twitter, Macrumors

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.