Zavřít reklamu
iWant

Jak se Apple navážel do Microsoftu aneb to nejlepší z kampaně Get a Mac

iWant

V nedávné době vyvolala rozruch reklama, v níž si jistý výrobce utahuje z jablečného smartphonu. Není prvním konkurentem Applu, který se nebojí do cupertinské společnosti ve svých reklamách rýpnout, pravdou ale je, že ani Applu nebylo popichování konkurence cizí. Legendární kampaň „Get a Mac“ se sice nenaváží do žádné konkrétní značky, ironií a náznaky ale jen srší. Které z klipů kampaně patří mezi ty nejpovedenější?

Čtyři roky trvající kampaň „Get a Mac“, čítající více než šest desítek spotů, zná skoro každý. Někteří ji milují, někteří ji nenávidí, nesporně se ale zapsala jak do dějin reklamy, tak do povědomí diváků. Série reklamních spotů, v nichž jeden z protagonistů ztělesňuje zastaralé PC se všemi jeho neduhy, zatímco druhý představuje svěží, rychlý a superfunkční Mac, získala od AdWeek titul „Nejlepší kampaň desetiletí“, na serveru YouTube můžeme najít nespočet parodií na jednotlivé spoty. Které z nich stojí určitě za zhlédnutí?

Better Results

Téměř cokoliv, kde v jisté době figurovala modelka Gisele Bündchen, stálo za to. V klipu kromě zmíněné modelky a obou protagonistů vystupuje chlapík, oděný do ženských šatů a blond paruky. Jedna z „blondýn“ představuje výsledek práce na Macu, druhá zase na PC. Je třeba cokoliv dodávat?

Mr. Bean

Výše zmíněný spot „Better Results“ je na síti YouTube velmi populární. Více než třikrát populárnější je ale parodie, v níž účinkuje Rowan Atkinson alias Mr. Bean. Protože Gisele je sice krásná, ale nikdo neumí tancovat tak, jak to umí Mr. Bean.

Naughty Step

V klipu „Naughty Step“ klasické protagonisty Justina Longa a Johna Hodgmana nahradilo britské komediální duo Mitchell a Webb. Jak se vám líbí?

Surgery

Dokážete si vybavit proces upgradu Macu na nejnovější verzi operačního systému? A co aktualizace počítače s operačním systémem Windows? Ve spotu „Surgery“ si Apple servítky rozhodně nebere a cíleně pálí do tehdy čerstvě vydaných Windows Vista.

Choose a Vista

U Windows Vista zůstaneme i ve spotu s názvem „Choose a Vista“. Majitelé PC si mohou zatočit kolem štěstí a doufat v to, že jim „padne“ vysněná verze operačního systému od Microsoftu. Kdo by to nechtěl?

Sad Song

Řekni to písní – ve spotu „Sad Song“ se PC snaží vyzpívat svůj žal nad tou spoustou uživatelů, opouštějících klasické počítače ve prospěch Macu. Zakomponovat „Ctrl, Alt, Del“ do písně se nepovede jen tak někomu. Poslechněte si její dlouhou verzi:

Linux parodie

Operační systém Linux a jeho distribuce možná nemá tak početnou uživatelskou základnu, jako Mac a Windows, nesporné výhody mu ale rozhodně nechybí. Patří mezi ně například bezplatná, bezproblémová a volitelná aktualizace, jak můžeme vidět v této povedené parodii:

Security

Bezpečnost je důležitá. Ale za jakou cenu a za jakých podmínek? Úskalí nesčetných bezpečnostních dotazů u PC ukazuje spot s názvem „Security“.

Broken Promises

Po řadě více či méně monotématických spotů Apple usoudil, že utahovat neustále z operačního systému Windows Vista asi nebude úplně fér. Naservíroval proto svět reklamu, v níž si pro změnu bere na paškál Windows 7.

Ačkoli se kampaň Get a Mac nemusí líbit zrovna každému, slouží jako skvělá ukázka toho, jak se v průběhu čtyř let měnily jednotlivé operační systémy i hardware od Applu. Pokud máte čas a náladu, můžete si pustit všech 66 spotů a zavzpomínat na to, jak se nám Macy měnily před očima.