Zavřít reklamu

Vezměte si situaci, kdy si chcete pořídit nový smartphone a úplně vám nezáleží na tom, jaké bude značky. Máte jen určité požadavky na parametry a popřípadě cenu. Jdete tedy do Online obchodu společnosti, kde začnete hledat ten pro vás ideální model. U Applu máte vše na zlatém podnose, u Samsungu narazíte a budete hodně tápat, který model je vybavenější než druhý. 

Když se podíváte na nabídku telefonů společnosti Apple, je poměrně jednoznačná. Aktuálně začíná iPhonem 11, pokračuje přes iPhone 12 a nový iPhone SE 3. generace ke špičce v podobě iPhonů 13 a 13 Pro. Model SE je pak mezi řadu 12 a 13 vklíněn proto, protože společnost zařízení řadí dle výkonu, a SE 3. generace má přece stejný čip A15 Bionic, který tepe i v loni na podzim představených „třináctkách“. Když si pak rozkliknete jednotlivé modely, tedy iPhone 12, 13 nebo 13 Pro, dozvíte se zde nějaké specifikace a jste také odkázáni ke koupi, kde si vyberete větší nebo menší model (mini, Max). A to je vlastně vše. Je to přehledné a jasné.

Apple zde má výhodu v tom, že nemá nijak obsáhlé portfolio. Každý rok přece jen obvykle představí pouze jednu řadu svých iPhonů, kdy je poskytne v několika variantách – vyjma té základní i ve verzi mini, Pro a Pro Max. Letos tomu bude samozřejmě trochu jinak, protože zde máme iPhone SE 3. generace a pořád se spekuluje nad tím, jestli iPhone 14 bude mít ještě verzi mini, nebo od ní Apple upustí. V každém ohledu je ale tak malé portfolio výhodu pro zákazníka. Ten se zde nemá kde ztratit a jasně si jde za tím, za čím potřebuje.

Samsung a jeho telefony Galaxy 

Teď se ale podívejme na nabídku společnosti Samsung, tedy největšího rivala Applu. I ten nabízí svůj Online Store, ve kterém samozřejmě můžete nakoupit nejen telefony, ale i tablety a další produkty, jako jsou domácí spotřebiče, TV & AV atd. A je to logické. Nicméně když se zaměříme výhradně na nabídku mobilních telefonů, už zde trošku narazíme. Prvně je nutné proklikat se k výčtu řad, což není takový problém. Docela dobře se dá i odvodit, která řada je nejvybavenější.

Zleva tedy začínají telefony Galaxy M (na XCover se v hlavním výčtu nedostalo), následované Galaxy A, Galaxy S a Galaxy Z. Poslední zmíněné jsou skládací řešení společnosti, Galaxy S jsou pak její vlajkové lodě na poli klasických smartphonů. Když si rozkliknete řadu Galaxy M, jasně se odpíchnete od označení a ceny. Problém nastává u řady modelů Galaxy A. 

Galaxy A s 5G i bez 

Minulý týden totiž společnost představila dva nové stoje s označením Galaxy A53 5G a Galaxy A33 5G. Ty jsou zde také označeny jako novinky. Jenže první stojí 11 490 Kč, druhý 8 990 Kč a třetí v pořadí je Galaxy A52s 5G, který vyjde na 11 490 Kč. Je tedy stejně drahý, jako jedna z novinek, ale má nižší označení. Je tedy lepší, nebo horší, než nově příchozí lídr řady?

A pak jsou zde modely Galaxy A32 5G, A32, A22 5G a A22. První je jen o 1 000 Kč levnější než novinka Galaxy A33 5G a zároveň o tisíc Kč dražší než model A32. Protože nese označení 5G, dalo by se soudit, že tou jeho přidanou hodnotou je podpora sítí 5. generace, jenže to není jednou změnou. A32 má totiž 64MPx fotoaparát, A32 5G 48Mpx. Který je tedy lepší? To samé platí i o A22 5G a A22. Rozdíl v ceně je 600 Kč, jenže model s přídomkem 5G má jen tři fotoaparáty, model bez 5G čtyři. Jak si tedy má člověk bez dlouhého porovnávání vybrat, který model koupit?

Galaxy S21 FE 

U řady Galaxy S pak dělá ještě trochu nepořádek model Galaxy S21 FE. Ten je řazen mezi Galaxy S22 a S21+, cenově je přitom posazen níže než oba zmíněné modely, hodně jiná je i jeho výbava, jen se jedná o model představený po S21+ a před S22. Pokud ale řada S21 značí rok 2021 a S22 naopak rok 2022, Galaxy S21 FE bylo představeno na začátku roku 2022. Pokud tedy zákazník nesleduje vývoj a trend společnosti Samsung, má poměrně složité rozhodování v tom, po kterém modelu vlastně sáhnout.

Samsung je největším prodejcem smartphonů na světě, právě protože jsou jeho modely dostupnější – tedy pokud se bavíme o základních řadách Galaxy M a A. Vybrat si ale, do jakého zařízení zainvestovat, je poměrně složitý oříšek, protože moc nenapoví ani cena, ani řazení modelů a musíte jít do komplexnějšího porovnání. Apple nemá svou nabídku iPhonů nijak obsáhlou, a je to vlastně dobře.

.