Zavřít reklamu

Samsung dnes představil trio svých telefonů střední třídy spadající do řady A. Nejvybavenějším modelem je zde Galaxy A54 5G, který má být dostupnou alternativou k vrcholné řadě S, od které si také mnohé půjčuje. Logicky je také cílen přímo proti iPhonu SE. 

Právě iPhone SE je v portfoliu Applu brán jako to levné řešení, i když mu zářijové navýšení cen rozhodně nepomohlo, protože aktuálně jej můžete pořídit za skutečně zbytečně vysokých 13 990 Kč, a to za 64GB verzi. I když Samsung vydal své telefony řady A až dnes, už v pondělí pořádal akci pro novináře, kam jsme byli také zváni a s celým triem telefonů se tam mohli seznámit. V našem případě stojí za zmínku ale právě jen ten nejvybavenější.

Skleněný vzhled ničí plast 

Pokud se podíváme na stránku designu, tak vzhled Galaxy A54 5G jasně vychází z vrcholné řady Galaxy S23, kdy zmizel modul pro fotoaparáty a jsou zde tedy jen tři objektivy, které (opravdu masivně) vystupují nad povrch zad. Oproti loňskému modelu Galaxy A53 5G zmizel hloubkový fotoaparát, což vlastně ničemu nevadí. Nejzajímavější je zde ale možná použití skla.

Celá zadní strana je totiž skutečně kryta sklem, čímž Samsung své nejvybavenější Áčko přibližuje právě nejen řadě Galaxy S23 ale potažmo i iPhonu SE, který má svá záda skleněná také. Jedná se o Gorilla Glass 5. Jenže tam, kde to Apple dotáhne do konce a iPhonu poskytne i bezdrátové nabíjení, tady jednoduše chybí. Jde tedy jen a pouze o designovou záležitost.

Bohužel celý vzhled jasně kazí plastový rámeček. Ten je matný, kdy evokuje matný hliník iPhonů, ale není problém poznat, že o kov se zde zrovna nejedná. Je to škoda a druhé mínus pro jinak docela povedený telefon.

Displej s adaptivní obnovovací frekvencí 

Displej iPhonu SE pravděpodobně není třeba komentovat. Ten v případě Galaxy A54 5G je ale skutečně povedený, protože do střední třídy přináší jeden prvek, který byl výsadou jen třídy nejvyšší. Jedná se o 6,4“ FHD+ Super AMOLED displej s adaptivní obnovovací frekvencí. Ta je sice hodně omezená, ale je zde a dokáže šetřit baterii zařízení ale přitom nabídnout maximální plynulost používání zařízení.

Základ je tedy 60 Hz, ale jakmile je na displeji nějaká interakce napříč celým prostředím, automaticky se zvýší na 120 Hz. Nic mezi tím není, takže se nemění podle rychlosti pohybu a přepíná se jen mezi 60 nebo 120 Hz. I tak si o tom iPhone SE může nechat zdát, stejně jako o technologii OLED. Mimochodem u novinky Samsungu je čtečka otisků prstů v displeji.

Fotoaparáty s automatickým nočním režimem 

Kvalitu posoudit nemůžeme, protože ukázkové vzorky byly s předprodukčním softwarem, nicméně je evidentní, že řešení Samsungu strčí iPhone SE do kapsy. Je zde 50MPx hlavní, 12MPx ultraširokoúhlý a 5MPx makro objektiv, kdy je přední kamera 32MPx. Samsung zapracoval i na softwaru, takže nechybí automatický noční režim a vylepšení nahrávání videa.

Pokud bychom hodnotili zcela nezaujatě, má Galaxy A54 5G poměrně velký potenciál. Jeho výbava je totiž na cenovou relaci skvělá, kdybychom toto tedy viděli v nějakém odlehčeném iPhonu, bylo by to naprosto skvělé. Novinku Samsungu ale na první pohled sráží špatný plastový rámeček, což je i vzhledem ke skleněným zádům jasná škoda. Tu absenci bezdrátového nabíjení bychom asi nějak překousli. Displej pak nepatří mezi špičku, ale zase s ohledem na iPhone SE a cenu startující na 11 999 Kč za 128GB verzi je jasné, kdo vyjde z tohoto klání jako vítěz. 

Samsung Galaxy A54 lze zakoupit například zde

.