Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že Apple pracuje na vývoji vlastního 5G modemu, ze kterého by mohl obrovsky benefitovat. Jedná se totiž o poměrně zásadní komponent moderních telefonů. V současné chvíli ale výrobci smartphonů nejsou v tomto směru soběstační – takovéto modemy si dokáže vyrobit jen Samsung a Huawei – kvůli čemuž se musí cupertinský gigant spoléhat na Qualcomm. O tom, jaké benefity by vlastní 5G modem přinesl, jsme si už řekli v našem dřívějším článku. Zároveň se už ale objevují i zmínky o tom, že by tento komponent mohl zavítat například i do MacBooků a obecně tak podpořit 5G konektivitu v jablečném portfoliu. Jaké využití by technologie našla ve světě laptopů?

Ačkoliv si to prozatím možná neuvědomujeme, přechod na 5G je poměrně zásadní věcí, která mílovými kroky posouvá rychlost a stabilitu mobilního připojení vpřed. To sice prozatím není tak patrné z prostých důvodů. Nejprve je totiž nutné disponovat solidní 5G sítí, což ještě nějaký ten pátek zabere, a vhodným tarifem, který v nejlepším případě nabídne neomezená data s neomezenou rychlostí. A přesně tohle duo nám v České republice zatím schází, kvůli čemuž si plný potenciál 5G vychutná jen málokdo. U mobilních telefonů jsme si za roky zvykli, že jsme prakticky neustále on-line, a ať už jsme kdekoliv, tak máme příležitost například zkontaktovat naše nejbližší, vyhledat si informace nebo se zabavit u her a multimédií. Úplně stejně ale fungují i počítače.

MacBooky s 5G

Pokud se tedy na našich jablečných laptopech chceme připojit k internetu, můžeme k tomu využít dvou cest – tethering (využití mobilního hotspotu) a tradiční (bez)drátové připojení (Ethernet a Wi-Fi). Na cestách se tak zařízení musí spoléhat na tyto možnosti, bez kterých se zkrátka neobejde. Vlastní 5G modem od Applu by tuto situaci mohl diametrálně změnit a MacBooky posunout o několik úrovní vpřed. Spousta profesionálů totiž svou práci odvádí přímo na přenosných Macích, kde sice udělají drtivou většinu práce, ale bez připojení ji nemohou například předat dál.

5G modem

Technologie se každopádně neustále posouvají kupředu, kvůli čemuž je už jen otázkou času, než se 5G objeví i v jablečných laptopech. V takovém případě by realizace mohla vypadat poměrně jednoduše. Více zdrojů hovoří o příchodu podpory eSIM, která by v tomto případě sloužila pro samotné 5G připojení. Na druhou stranu to pravděpodobně nebudou mít nejjednodušší ani operátoři. Nikdo totiž nedokáže dopředu říct, zdali Apple vsadí na přístup známý z iPadů, nebo Apple Watch. V prvním případě by si uživatel musel pořídit další tarif, který by využíval při práci na Macu, kdežto v druhém by šlo o formu „zrcadlení“ jednoho čísla. S tím si ale v našich končinách nyní poradí jen T-Mobile.

.