Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že Apple pracuje na vývoji vlastního 5G modemu, ze kterého by mohl obrovsky benefitovat. Jedná se totiž o poměrně zásadní komponent moderních telefonů. V současné chvíli ale výrobci smartphonů nejsou v tomto směru soběstační – takovéto modemy si dokáže vyrobit jen Samsung a Huawei – kvůli čemuž se musí cupertinský gigant spoléhat na Qualcomm. O tom, jaké benefity by vlastní 5G modem přinesl, jsme si už řekli v našem dřívějším článku. Zároveň se už ale objevují i zmínky o tom, že by tento komponent mohl zavítat například i do MacBooků a obecně tak podpořit 5G konektivitu v jablečném portfoliu. Jaké využití by technologie našla ve světě laptopů?

Ačkoliv si to prozatím možná neuvědomujeme, přechod na 5G je poměrně zásadní věcí, která mílovými kroky posouvá rychlost a stabilitu mobilního připojení vpřed. To sice prozatím není tak patrné z prostých důvodů. Nejprve je totiž nutné disponovat solidní 5G sítí, což ještě nějaký ten pátek zabere, a vhodným tarifem, který v nejlepším případě nabídne neomezená data s neomezenou rychlostí. A přesně tohle duo nám v České republice zatím schází, kvůli čemuž si plný potenciál 5G vychutná jen málokdo. U mobilních telefonů jsme si za roky zvykli, že jsme prakticky neustále on-line, a ať už jsme kdekoliv, tak máme příležitost například zkontaktovat naše nejbližší, vyhledat si informace nebo se zabavit u her a multimédií. Úplně stejně ale fungují i počítače.

MacBooky s 5G

Pokud se tedy na našich jablečných laptopech chceme připojit k internetu, můžeme k tomu využít dvou cest – tethering (využití mobilního hotspotu) a tradiční (bez)drátové připojení (Ethernet a Wi-Fi). Na cestách se tak zařízení musí spoléhat na tyto možnosti, bez kterých se zkrátka neobejde. Vlastní 5G modem od Applu by tuto situaci mohl diametrálně změnit a MacBooky posunout o několik úrovní vpřed. Spousta profesionálů totiž svou práci odvádí přímo na přenosných Macích, kde sice udělají drtivou většinu práce, ale bez připojení ji nemohou například předat dál.

5G modem
Zdroj: macrumors.com

Technologie se každopádně neustále posouvají kupředu, kvůli čemuž je už jen otázkou času, než se 5G objeví i v jablečných laptopech. V takovém případě by realizace mohla vypadat poměrně jednoduše. Více zdrojů hovoří o příchodu podpory eSIM, která by v tomto případě sloužila pro samotné 5G připojení. Na druhou stranu to pravděpodobně nebudou mít nejjednodušší ani operátoři. Nikdo totiž nedokáže dopředu říct, zdali Apple vsadí na přístup známý z iPadů, nebo Apple Watch. V prvním případě by si uživatel musel pořídit další tarif, který by využíval při práci na Macu, kdežto v druhém by šlo o formu „zrcadlení“ jednoho čísla. S tím si ale v našich končinách nyní poradí jen T-Mobile.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více