Zavřít reklamu

Našli jste pod stromečkem vaše vysněné Apple zařízení, které nahradí to dosavadní? Pokud ano a rádi byste vašeho staršího parťáka prodali či darovali, zkrátka posunuli o dům dál, tak je tento článek přesně pro vás. Nyní se totiž zaměříme na to, jak připravit váš starý iPhone, iPad, Mac či Apple Watch k prodeji nebo darování. Celé je to nesmírně jednoduché a zabere vám to jen pár minut. Pojďme se na to tedy společně podívat.

Jak připravit iPhone a iPad k prodeji

V případě iPhonu či iPadu je to poměrně jednoduché. Vaše starší zařízení si nejprve zálohujte, případně jej použijte pro přenesení dat do nového, na což byste rozhodně neměli zapomenout. Následně přichází to nejdůležitější. Naštěstí je v případě dnešních operačních systémů proces nesmírně jednoduchý, kdy můžete doslova vše vyřešit najednou. Jednoduše stačí přejít do Nastavení > Obecné a úplně dole zvolit možnost Přenést nebo resetovat iPhone. Zde zvolte druhou možnost neboli Smazat data a nastavení, kdy vás samotný iPhone/iPad informuje o tom, že tímto krokem dojde k odstranění nejen aplikací a dat, ale zároveň i Aple ID, aktivačního zámku Najít a veškerých dat z Apple Wallet. Tento krok je pochopitelně nutné potvrdit kódem k iPhonu a heslem k Apple ID. Jakmile se tento proces dokončí, máte kompletně hotovo. Po tomto je totiž iPhone doslova jako nový, bez jakýchkoliv nastavení.

Jak připravit Mac k prodeji

Podobně jednoduché je to i v případě Macu. Nejprve přejděte do Předvoleb systému > Apple ID, kde z levého panelu vyberte Přehled a následně dole klepněte na tlačítko Odhlásit se. Tímto se odhlásíte z vašeho Apple ID, a proto jej musíte potvrdit heslem k iCloudu i k samotnému Macu. U toho to ale ještě tak úplně nekončí. Následně přichází to nejdůležitější. Pro co možná nejlepší přípravu je vhodné, abyste váš Mac rovnou celý přeinstalovali. Z toho ale nemusíte mít vůbec strach, proces je totiž nesmírně jednoduchý a zvládne jej skutečně každý. Věnujte akorát pozornost následujícím řádkům, kde si vše podrobně vysvětlíme.

V tomto případě je akorát nutné si uvědomit, zdali vlastníte Mac s čipem Apple Silicon, anebo starší model s procesorem od Intelu. Začněme proto nejprve u jablečných počítačů s čipy M1, M1 Pro a M1 Max. Nejprve zařízení vypněte a při následném zapínání neustále držte zapínací tlačítko, a to až do chvíle, dokud se neobjeví okno s volbami spuštění. Následně už jen stačí kliknout na ikonu ozubeného kolečka s názvem Volby a následně na Pokračovat. Zde už jen stačí vymazat veškerá data a provést čistou instalaci. Vším vás naštěstí provede samotná systémová utilita. Nutno však upozornit, že vám nástroj může nabídnout instalaci systému na disk Macintosh HD nebo Macintosh HD – Data. V takovém případě volte první možnost, tedy Macintosh HD.

Pokud používáte Mac s procesom od Intelu, je proces prakticky na chlup totožný. Liší se akorát v tom, jak se k systémové utilitě, respektive do režimu zotavení, dostanete. V takovém případě opět vypněte Mac a při jeho zapnutí držte klávesy ⌘ + R neboli Command + R. Ty byste měli držet do chvíle, dokud se nezobrazí logo Applu či jiný obrázek. Následně je to už stejné, jako jsme popsali výše.

Jak připravit Apple Watch k prodeji

Jinak než jednoduše tomu není ani v případě jablečných hodinek Apple Watch. I v tomto případě stačí dodržet pár jednoduchých kroků a zařízení budete mít kompletně připraveno k prodeji či darování, přičemž celý proces vám zabere jen pár minut. Nejprve je nutné vypnout zámek aktivace a následně z hodinek odstranit osobní informace. Přesně proto je nutné mít poblíž jak iPhone, tak i Apple Watch, přičemž na telefonu musíte otevřít aplikaci Watch. Zde níže klepněte na Moje hodinky, poté nahoře na Všechny hodinky a u modelu, který si přejete odstranit, klikněte na ikonku informací.

Následný postup je už vcelku jasný. Stačí klepnout na červeně vyznačené tlačítko Zrušit spárování Apple Watch. Zadání hesla k vašemu Apple ID následně vypněte zámek aktivace, což už následně stačí jen potvrdit. Při rušení párování se také nabízí možnost vytvoření zálohy jablečných hodinek, což může přijít více než vhod. Pokud totiž přecházíte na novější model, můžete u něj použít tuto zálohu a prakticky o nic se nestarat.

.