Zavřít reklamu

Apple si na dnešní večer zdaleka nepřichystal jen hardwarové novinky. K železu totiž neodmyslitelně patří také software, a tak vedle nového iPhonu SE nebo menšího iPadu Pro Apple vydal aktualizace pro všechny své operační systémy. Dočkaly se iOS, OS X, tvOS i watchOS.

Ničím zásadním nové updaty nepřekvapují, Apple je v posledních týdnech testoval v rámci veřejných betaverzí a dokonce o nich dopředu informoval. Například iOS 9.3 totiž přináší celou řadu zajímavých novinek a výrazné vylepšení uživatelského zážitku dostanou i majitelé nových Apple TV.

Všechny zmíněné aktualizace – iOS 9.3, OS X 10.11.4, tvOS 9.2, watchOS 2.2 – můžete již nyní stahovat na své iPhony, iPady, Macy, Watch i Apple TV.

iOS 9.3

Změn je v novém iOS 9.3 opravdu mnoho. Už v lednu Apple prozradil, že v něm chystá velice užitečný noční režim, který je mnohem šetrnější k očím a zároveň chrání naše zdraví.

Majitelé iPhonů 6S a 6S Plus, kteří mohou využívat 3D Touch displej, najdou v systémových aplikacích několik nových zkratek. V Poznámkách je nově možné uzamknout své poznámky pomocí hesla nebo Touch ID a k iPhonu s iOS 9.3 lze nově připojit více než jedny Apple Watch (s watchOS 2.2).

Velké novinky přináší iOS 9.3 také do školství. Přichází lepší správa Apple ID, účtů a kurzů, nová aplikace Classroom ulehčující práci učitelům i studentům a možnost přihlásit se k iPadu více uživateli. To je zatím opravdu dostupné pouze pro školy.

Dále iOS 9.3 opravuje problém, který dokázal zablokovat iPhone, když se na něm nastavilo datum s rokem 1970. Další opravy se týkají iCloudu a mnoha dalších částí systému.

tvOS 9.2

Druhá významná aktualizace dorazila na Apple TV čtvrté generace a přináší několik novinek. Nejdůležitější jsou zřejmě dvě nové metody zadávání textu: pomocí diktování nebo přes Bluetooth klávesnici.

Zpočátku bylo zadávání textu na nové Apple TV poměrně omezené. Až postupem času Apple například vydal oživenou aplikaci Remote. Nyní přichází další velké ulehčení situace při zadávání hesel nebo hledání aplikací v podobě podpory Bluetooth klávesnic. Diktování je také velice užitečné, ale funguje pouze tam, kde funguje Siri.

Pro Apple se možná zdá být ještě důležitější – alespoň podle toho, jak ji dnes promoval na keynote – částí tvOS 9.2 možnost řadit aplikace do skupin, stejně jako tomu je v iOS. Nové verze tvOS přináší také plnou podporou iCloud Photo Library včetně Live Photos.

OS X 10.11.4

Poměrně zajímavé změny potkají také uživatelé Maců, když si nainstalují nový OS X 10.11.4. Ten přináší po vzoru iOS 9.3 možnost zamknout si své poznámky a je konečně kompatibilní s Live Photos i mimo aplikaci Fotky, konkrétně ve Zprávách. S Poznámkami pak ještě souvisí možnost importovat do nich data z Evernotu.

Mnoho uživatelů ale na novém updatu El Capitana nejvíce uvítají relativně nepatrnou opravu. Ta se týká zobrazování zkrácených Twitter odkazů t.co, které nebylo možné v Safari kvůli chybě dlouho otevřít.

watchOS 2.2

Patrně nejmenší změny operačního systému čekají na majitele Apple Watch. Největší novinka je v možnosti spárovat s jedním iPhonem více než jedny hodinky, což dosud nebylo možné.

Nově vypadají ve Watch v rámci watchOS 2.2 Mapy, jinak se aktualizace zaměřuje především na opravu chyb a vylepšení chodu.

.