Zavřít reklamu

Jsou tomu přesně dva týdny, co Apple vydal nový iOS 13 a watchOS 6 a týden od doby, co vyšel iPadOS 13 a tvOS 13. Dnes se k novým systémům přidává také dlouho očekávaný macOS 10.15 Catalina. Ten přináší řadu novinek a vylepšení. Pojďme si je proto krátce představit a shrnout si, jak na systém aktualizovat a jaká zařízení jsou s ním kompatibilní.

Od nových aplikací, přes vyšší zabezpečení, až po užitečné funkce. I tak by se dal v krátkosti shrnout macOS Catalina. Mezi nejzajímavější novinky systému jednoznačně patří trojice nových aplikací Hudba, Televize a Podcasty, které přímo nahrazují zrušené iTunes a stávají se tak domovem jednotlivých služeb Applu. Spolu s tím došlo i k přepracování současných aplikací a změnou tak prošly Fotky, Poznámky, Safari a především pak Připomínky. Kromě toho přibyla aplikace Najít, která slučuje funkcionality aplikací Najít iPhone a Najít přátele do jedné snadno použitelné aplikace na hledání lidí i zařízení.

Přibyla i řada nových funkcí, zejména pak Sidecar, která umožňuje použít iPad jako druhý displej k Macu. I díky tomu tak bude možné v macOS aplikacích využít přidaných hodnot Apple Pencil nebo případně i Multi-Touch gesta. V Předvolbách systému také nově najdete funkci Čas u obrazovky, která si už před rokem odbyla svůj debut na iOS. Ta umožňuje získat přehled, kolik času na Macu uživatel stráví, jaké aplikace nejvíc používá a kolik oznámení dostává. Zároveň si může nastavit vybrané limity, kolik času chce trávit v aplikacích a webových službách. Kromě toho přináší macOS Catalina také rozšířenou využitelnost Apple Watch, se kterými nejenom že lze odemykat Mac, ale nově také schvalovat instalace aplikací, odemykat poznámky, zobrazovat hesla či získávat přístup ke specifickým předvolbám.

Nezapomnělo se ani na zabezpečení. macOS Catalina tak pro Macy s čipem T2 přináší Zámek aktivace, který funguje stejně jako na iPhonu nebo iPadu – smazat počítač a znovu ho aktivovat může pouze ten, kdo zná heslo k iCloudu. Systém také nově u každé aplikace zažádá uživatele o souhlas s přístupem k datům ve složkách Dokumenty, Plocha a Stahování, na iCloud Drivu, ve složkách jiných poskytovatelů úložiště, na vyměnitelných médiích a externích svazcích. A za zmínku stojí tak vyhrazený systémový svazek, který si macOS Catalina po instalaci vytvoří – systém se spouští z vyhrazeného systémového svazku jenom pro čtení, který je zcela oddělený od ostatních dat.

Zapomenout bychom neměli ani na Apple Arcade, která je k nalezení v Mac App Store. Nová herní platforma nabízí více jak 50 titulů, které si lze zahrát nejenom na Macu, ale také na iPhonu, iPadu, iPodu touch nebo Apple TV. Postup v hrách se navíc synchronizuje napříč všemi zařízeními – začít můžete na Macu, pokračovat na iPhonu a dohrát na Apple TV.

Závěrem však nutno podotknout, že nový macOS 10.15 Catalina již nepodporuje 32-bitové aplikace. To ve zkratce znamená, že některé aplikace, které jste používali v předchozím macOS Mojave, už nebudou po aktualizaci na novou verzi systému fungovat. Nicméně 32-bitových aplikací je v dnešní době již minimum a Apple vás navíc před samotnou aktualizací upozorní, které aplikace konkrétně nebudou po updatu již fungovat.

Počítače, které macOS Catalina podporují

Nový macOS 10.15 Catalina je kompatibilní se všemi Macy, na které bylo možné nainstalovat i loňský macOS Mojave. Jmenovitě jde o následující počítače od Applu:

  • MacBook (2015 a novější)
  • MacBook Air (2012 a novější)
  • MacBook Pro (2012 a novější)
  • Mac mini (2012 a novější)
  • iMac (2012 a novější)
  • iMac Pro (všechny modely)
  • Mac Pro (2013 a novější)

Jak aktualizovat na macOS Catalina

Než se pustíte do samotné aktualizace, doporučujeme provést zálohu, ke které můžete využít výchozí aplikaci Time Machine, nebo sáhnout po nějaké prověřené aplikace třetí strany. Možností je také uložit si všechny potřebné soubory na iCloud Drive (případně jiné cloudové úložiště). Jakmile máte zálohu hotovou, inicializace instalace je snadná.

Jestliže disponujete kompatibilním počítačem, pak aktualizaci naleznete v Předvolby systému –> Aktualizace softwaru. Instalační soubor má velikost přibližně 8 GB (liší se dle modelu Macu). Jakmile aktualizaci stáhnete, spustí se instalační soubor automaticky. Následně stačí postupovat dle pokynů na obrazovce. Pokud se vám aktualizace nezobrazuje hned, mějte chvilku strpění. Apple nový systém uvolňuje postupně a je možné, že chvíli potrvá, než na vás vyjde řada.

macOS Catalina update
.