Zavřít reklamu

Pokud byste se na vašem zařízení rozhodli provést čistou instalaci operačního systému macOS, můžete tak učinit prostřednictvím režimu Zotavení macOS. Jedná se o velmi jednoduchý proces, který zvládne prakticky každý z vás. Někteří uživatelé, především ti zdatnější v informačních technologiích, však mohou ocenit možnost pro vytvoření startovacího instalačního disku pro nejnovější verzi macOS 11 Big Sur. To se hodí především v případě, pokud potřebujete operační systém macOS nainstalovat na více počítačů bez toho, abyste jej museli pokaždé stahovat znova.

Co si před instalací musíte nachystat?

Před samotnou instalací je nutné, abyste si připravili tři potřebné věci. Prvně je nutné, abyste měli staženou aplikaci macOS Big Sur, která poslouží k vytvoření startovacího disku. Stažení provedete jednoduše prostřednictvím App Storu – stačí klepnout zde. Kromě stažené aplikace dále potřebujete samotný (flash)disk o velikosti minimálně 16 GB, který musí být naformátovaný na APFS – tento proces lze provést v Diskové utilitě. Zároveň si tento disk bez diakritiky a mezer výstižně pojmenujte. Kromě toho je samozřejmě nutné, abyste macOS 11 Big Sur instalovali na takový Mac, který tuto verzi podporuje.

Flashdisk pro vytvoření startovacího média s macOS koupíte zde

Jak vytvořit startovací instalační disk s macOS 11 Big Sur

V případě, že máte vše nachystáno, tak už se můžete vrhnout do samotného procesu vytváření instalačního disku s macOS 11 Big Sur:

  • Pokud jste tak ještě neučinili, tak připojte připravený disk k vašemu Macu.
  • Po připojení je nutné, abyste se přesunuli do nativní aplikace Terminál.
    • Terminál najdete v Aplikace -> Utility, popřípadě jej spustíte prostřednictvím Spotlightu.
  • Otevře se malé okno, do kterého se vkládají příkazy.
  • Nyní je nutné, abyste si zkopírovali příkaz, který přikládám níže:
sudo /Applications/Install\ macOS\ Big\ Sur.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/NazevDisku --nointeraction
  • Zároveň je před potvrzením nutné, abyste v příkazu část NazevDisku nahradili názvem připojeného média.
  • Po nahrazení názvu stiskněte na klávesnici klávesu Enter.
  • Terminál po vás nyní bude vyžadovat heslo k administrátorskému účtu, které „poslepu“ napište.
  • Po vepsání hesla do okna Terminálu opět stiskněte klávesu Enter.

Samotné vytváření startovacího disku může několik (desítek) minut trvat, a proto rozhodně buďte trpěliví a nechte celý proces v klidu provést až do samotného konce. Jakmile bude startovací disk připraven, tak se v rámci Terminálu objeví indikátor, který vám o tom dá vědět. Pokud byste chtěli vytvořený startovací disk využít a spustit z něj macOS, tak se postup liší podle toho, zdali máte Mac s procesorem Intel, anebo s čipem M1. V tom prvním případě zapněte Mac, držte klávesu Option, a poté si vyberte váš disk jakožto ten startovací. Na Macu s M1 stiskněte tlačítko pro zapnutí a držte ho do té doby, dokud se neobjeví možnosti před spuštěním, kde už lze váš startovací disk zvolit.

.