Zavřít reklamu

V minulém díle našeho historického seriálu o významných událostech v oblasti technologií jsme si připomněli například oficiální zahájení provozu iTunes Music Store. Dnes si připomeneme první trojrozměrné televizní vysílání, které si ale vlastně většina diváků neužila, nebo vstup společnosti Google na akciový trh.

Narodil se Laszlo Belady (1928)

29. dubna roku 1928 se narodil Laszlo Belady, tvůrce takzvaného Beladyho algoritmu. Laszlo Belady působil po dobu více než dvaceti let ve společnosti IBM jako softwarový inženýr, později se připojil k týmu Mitsubishi Electronics Research Laboratory. Stal se držitelem řady cen na poli výpočetní techniky a informatiky včetně Warnier Prize for Excellence in Information.

Laszlo Belady
Zdroj

První experimentální 3D vysílání (1953)

Americká televizní stanice KECA-TV odvysílala 29. dubna roku 1953 svůj první experimentální pořad ve 3D formátu. Jednalo se o sci-fi seriál s názvem Space Patrol, diváci si ale 3D zážitek vlastně nemohli užít – v době odvysílání nebyly běžně dostupné 3D brýle, takže většina lidí sledovala na obrazovkách svých televizorů zvláštně vypadající rozmazané záběry.

Google se chce stát veřejně obchodovanou společností (2004)

Společnost Google (respektive její zástupci) vyplnila 29. dubna roku 2004 formulář S-1 pro Vládní komisi pro regulaci prodeje cenných papírů, aby se mohla stát veřejně obchodovanou společností. Akcie firmy se začaly prodávat 19. srpna téhož roku za cenu 85 dolarů za kus. Cena akcií postupem času úspěšně rostla – v roce 2013 už například činila více než 700 dolarů za kus.

Další události (nejen) ze světa technologií:

  • V Turecku byl zablokován přístup ke všem jazykovým verzím Wikipedie (2017)
  • Narodil se Jake Burton Carpenter, snowbordista a spoluvynálezce snowboardu (1954)
.