Zavřít reklamu

V průběhu včerejšího dne proletěla zahraničními médii zpráva, že iPhone 11 Pro sleduje polohu i za předpokladu, že uživatel všem aplikacím a službám jednotlivě zakáže přístup k polohovým údajům. O této skutečnosti jsme vás informovali i zde na Jablíčkáři. Apple se k danému problémů původně vyjádřil spíše jen okrajově a uvedl, že nejde o nikterak nestandardní chování telefonu. Nyní ale pro magazín TechCrunch podal obsáhlejší vysvětlení a také přislíbil, že v nadcházející aktualizaci iOS zjedná nápravu.

Pokud uživatel na iPhonu 11 Pro kompletně vypne polohové služby, pak k nim telefon nemá přístup za žádných okolností. Problém ale nastává v momentě, kdy uživatel nechá hlavní vypínač polohových služeb zapnutý a deaktivuje funkci pro všechny aplikace a služby, u kterých to nastavení iOS umožňuje. Byť by se dalo předpokládat, že i za těchto okolností nebude iPhone polohové služby využívat, tak ve skutečnosti tomu tak není. Polohu totiž využívají i ty služby, pro které v systému neexistuje přepínač a uživatel tak nemá možnost si určit, zda je chce mít pro danou funkci zapnuté či nikoli.

Jak nyní Apple pro TechCrunch vysvětlil, polohové služby na iPhonech 11 využívá nová ultra širokopásmová technologie. A právě pro tuto službu neexistuje v iOS přepínač.

„Ultra širokopásmová technologie je průmyslová standardní technologie a podléhá mezinárodním regulačním požadavkům, které vyžadují, aby byla v určitých místech vypnuta,“ uvedl mluvčí Applu. „iOS používá polohové služby, aby mohl určit, zda se iPhone nachází v těchto zakázaných místech a aby následně mohlo být ultra širokopásmové připojení vypnuto a byly tak dodrženy všechny předpisy.“

K výše uvedenému prohlášení Apple dodal, že všechna data o poloze se zpracovávají pouze na daném zařízení a za žádaných okolností se neodesílají na jeho servery. Společnost také přislíbila, že v nadcházející aktualizaci iOS zjedná nápravu a do nastavení přidá příslušný přepínač, pomocí kterého bude možné deaktivovat zjišťování polohy pro všechny služby, tedy i pro ultra širokopásmovou technologii.

location services
.