Zavřít reklamu

Apple se údajně chystá vzdát svých nechvalně proslulých klávesnic s motýlím mechanismem a plánuje přejít zpět k nůžkovému typu. Prvním počítačem se staronovou klávesnicí by měl být aktualizovaný MacBook Air, který si má odbýt premiéru ještě letos.

Když Apple v roce 2015 uvedl na trh 12palcový MacBook, představil společně s ním také zcela novou klávesnici založenou na tzv. motýlím mechanismu. Ta se postupem času stala pro laptopy od Applu standardem a v nadcházejících letech ji nabídly všechny MacBooky Pro a nakonec i loňský MacBook Air.

Bohužel právě klávesnice se staly nejporuchovější částí notebooků od Applu a nepomohla ani různá vylepšení například v podobě speciální membrány, jež měla zabránit vniknutí nečistot pod klávesy.

Po čtyřech letech tak nakonec v Applu dospěli k závěru, že motýlí mechanismus nemá smysl nadále využívat, a to nejenom z hlediska častých poruch, ale údajně také kvůli vysokým výrobním nákladům. Podle analytika Ming-Chi Kua plánuje společnost návrat k nůžkovému typu klávesnic. Mělo by však jít o vylepšenou verzi, jež bude využívat skleněná vlákna pro zesílení struktury kláves.

Kuo tvrdí, že se inženýrům v Applu podařilo navrhnout nůžkový typ, jež je svými vlastnostmi v mnohém podobný motýlímu mechanismu. Ačkoli tedy nová klávesnice nebude tenká jako nyní, uživatel by ve výsledku neměl poznat rozdíl. Samotné klávesy pak mají mít o něco vyšší zdvih, což bude jedině ku prospěchu. Především by ale měly zmizet všechny neduhy, jež sužují současnou generaci klávesnic v MacBoocích.

Apple má z nových klávesnic těžit hned dvakrát. V první řadě by se mohla zvednout spolehlivost a tudíž i reputace jeho MacBooků. V řadě druhé bude využití nůžkového typu pro Cupertino znamenat snížení výrobních nákladů. I když podle Kua mají být nové klávesnice dražší, než standardní klávesnice v noteboocích ostatních značek, pořád jejich výroba vyjde levněji než u motýlkového mechanismu.

Spolu s tím změní společnost i dodavatele – zatímco doposud klávesnice dodával Wistron, nově je bude pro Apple vyrábět firma Sunrex, která se v oblasti klávesnic pro notebooky řadí mezi specialisty. I tato změna naznačuje, že se skutečně blýská na lepší časy.

První MacBook s novou klávesnicí už letos

Podle Ming-Chi Kua se nové klávesnice dočká jako první aktualizovaný MacBook Air, jenž by měl světlo světa spatřit už letos. Následovat pak má MacBook Pro, který však bude nůžkovým typem klávesnice osazen až v příštím roce.

Právě informace, že MacBook Pro přijde na řadu až jako druhý v pořadí, je poměrně překvapující. Obecně se očekává, že Apple letos uvede 16palcový MacBook Pro. Právě novému modelu by byla modernější klávesnice šitá na míru. Její následné rozšíření mezi ostatní MacBooky by bylo považováno za zcela logický krok.

MacBook koncept

zdroj: Macrumors

.