Zavřít reklamu

Apple Watch nejsou „jen“ obyčejnými chytrými hodinkami schopnými zrcadlit notifikace ze smartphonu a tak podobně. Skvěle využitelné jsou totiž i pro monitoring zdraví jejich majitele, který je sice v současnosti oficiálně omezen jen na pár funkcí ve formě měření tepové frekvence, EKG, okysličení krve či třeba měření tělesné teploty ve spánku. Realita je však taková, že toho zvládají Watch změřit nebo minimálně zjistit mnohem víc a je skoro až škoda, že Apple skrze své softwary jejich potenciál nevyužívá naplno.

Sledujete-li dění okolo zdravotních funkcí Apple Watch dlouhodobě, zcela určitě jste již zaznamenalo například dřívější informace o tom, že by měly být schopny odhalit celou řadu srdečních chorob na základně naměřeného EKG a tepové frekvence a tak podobně. Tato data stačí totiž „jen“ vyhodnotit speciálními algoritmy a ty na základě svého nastavení určí, zda jsou naměřená data riziková či nikoliv. Před pár dny se pak zase pro změnu dočkala aktualizace aplikace CardioBot, která se nově naučila z naměřených hodnot variabilní tepové frekvence určit hladinu stresu. Přitom variabilní tepovou frekvenci zvládají Apple Watch zobrazit dlouhodobě, jen se Applu moc nechce do jejího rozboru, což je škoda. Je totiž čím dál tím víc patrné, že toho hodinky dokáží naměřit extrémně mnoho a je jen na algoritmech, co z daných dat dokáží vytáhnout.

Právě to, že už nyní lze s Apple Watch zjistit obrovské množství věcí jen na základě softwaru je obrovským příslibem do budoucna. Apple se totiž může klidně z vývoje nových senzorů vrhnout na vývoj pokročilých algoritmů a obecně softwarů, které dokáží zpracovávat ještě lépe nynější data, a ve výsledku tak může i na starší hodinky dodat celou řadu zdravotních funkcí. Že to jde můžeme vidět na nejrůznějších lékařských studiích a v různých aplikacích. Potenciál je zde tedy vskutku velký a je jen na Applu, jak jej využije.

.