Zavřít reklamu

Apple Watch jsou považovány za krále v segmentu chytrých hodinek. Pravdou totiž je, že z hlediska funkcí, zpracování i celkových možností jsou o něco napřed před svou konkurencí, což je staví do jasné výhody. Bohužel ale i zde platí pořekadlo: „není všechno zlato, co se třpytí.“ Jasným důkazem je například poněkud horší výdrž baterie, u kterého Apple slibuje výdrž až 18 hodin. To úplně nejlepší popravdě není. Zrovna dvakrát dobře na tom není ani trackování spánku.

Monitorování spánku je funkcí, která je na Apple Watch poměrně čerstvě. Apple totiž z nějakého důvodu s jejích příchodem čekal až do roku 2020, kdy ji představil jako součást operačního systému watchOS 7. Už jen tohle samo o sobě vzbuzuje pochybnosti. Proč jsme však na funkci čekali tak dlouho se asi nikdy nedozvíme. Na druhou stranu je na místě, aby tato vlastnost byla na skutečně špičkové úrovni. Ostatně to lze i tak trochu očekávat – jestliže Apple tak dlouho s funkcí čekal, tak se nabízí myšlenka, že se ji snažil přinést až v její nejlepší možné podobě. Opak je bohužel pravdou a ve skutečnosti to vypadá trošku jinak. Na mnoho uživatelů to působí tak, že kvůli nedostatku novinek se narychlo dodělalo nativní měření spánku.

Prvotní nadšení vystřídalo zklamání

Jak už jsme uvedli výše, na nativní měření spánku jsme si nějaký ten pátek museli počkat. Ostatně právě proto je zcela pochopitelné, že se jablíčkáři z novinky náramně radovali a těšili se, až se operační systém watchOS 7 zpřístupní i veřejnosti. Prvotní nadšení ale rázem vystřídalo zklamání. S pomocí nativní funkce Spánek si sice můžeme nastavit rozvrh pro buzení a usínání, sledovat nejrůznější data a spánkový trend, ale obecně je funkcionalita celkem krkolomná. Ve většině případů se proto stává, že když například během dne usnete, hodinky spánek nezaznamenají. To samé i v případě, kdy se například časně ráno vzbudíte, jste chvíli aktivní a následně jdete opět spát – další spánek už vám započítán nebude. Vše funguje tak nějak nevyzpytatelně a zvláštně.

Z tohoto důvodu si jablíčkáři, kteří mají zájem sledovat data o svém spánku, našli poměrně efektivnější řešení. V rámci obchodu aplikací App Store se samozřejmě nabízí hned několik příslušných appek pro tracking spánku, avšak mnoho z nich si řekne o měsíční předplatné, ačkoliv se snaží působit bezplatně. Relativně dosti velkou popularitu si dokázal získat program AutoSleep Track Sleep on Watch. Tato aplikace stojí 129 Kč a stačí si ji pořídit tedy jen jednou. Co se týče jejich možností, dokáže věrně trackovat spánek, informovat vás o jeho efektivitě a fázích, o srdečním tepu, dýchání a řadě dalších.

Uzavírání spánkových kroužků

Vývojáři této aplikace také okopírovali poměrně povedenou vlastnost Apple Watch, kdy pro plnění aktivity musíme uzavírat kroužky. Tento způsob zároveň motivuje uživatele k dalšímu postupu s vidinou nejrůznějších odměn v podobě odznáčků. Na něco podobného vsází i AutoSleep. U této aplikace je teoretickým cílem uzavřít každou noc celkově 4 kroužky – spánek, hluboký spánek, tepová frekvence, kvalita – které mají určovat jakousi celkovou kvalitu daného spánku. Parádních funkcí je ale o dost víc. Appka dokáže dokonce změřit čas, po který usínáte, a stejně tak i každý den udává doporučení pro k tomu, abychom předcházeli spánkovému deficitu.

Autosleep Apple Watch fb

Proč se Apple neinspiruje?

Vraťme se ale k nativnímu řešení. Ve finále je vcelku škoda, že si Apple s funkcí více nevyhrál a nepřinesl ji v podstatně lepší kvalitě, díky čemuž by dokázal hravě strčit do kapsy všechny jednotlivé aplikace z App Store, které jsou v drtivé většině případů placené. Kdyby je takto dokázal trumfnout, měl by víceméně zajišťenou pozornost a popularitu. Bohužel takové štěstí ale nemáme a musíme se spokojit s tím, co nám Apple dodal, případně vsadit na konkurenci. Na druhou stranu je tady stále naděje na zlepšení. Teoreticky je tedy možné, že se jablečná společnost ze svých chyb konečně poučí a v rámci watchOS 9 přinese razantní změny, které pak všichni uvítáme s otevřenou náručí. Jestli se tak doopravdy stane prozatím nevíme, každopádně představení nových systémů se odehraje již příští měsíc.

.