Zavřít reklamu

Kromě toho, že se Apple spojil se společností Johnson & Johnson za účelem studie, která má za cíl snížit riziko mozkové příhody, společnost také pro FDA neboli Úřad pro kontrolu potravin a léčiv přiznala, že funkce Detekce fibrilace síní (AFib) na hodinkách Apple Watch za určitých podmínek nefunguje tak, jak by měla.

Společnost uvádí, že Apple Watch nedokáží identifikovat a varovat před fibrilací síní, pokud intenzita srdečního tepu přesáhne 120 úderů za minutu. V takovém případě mohou hodinky selhat ve 30 až 60 % případů, což rozhodně není zanedbatelné množství. Podle Mayo Clinic se přitom srdeční tep při AFib pohybuje mezi 100 až 175 údery za minutu, ve studii z roku 2015 se průměrný srdeční tep pacientů pohyboval kolem 109 úderů.

Apple Watch Nike

Nízkou spolehlivost Apple Watch potvrdil i výzkum na skupině pacientů, kteří si prošli operací srdce. Hodinky dokázaly varovat na fibrilaci pouze ve 34 z 90 případů, přesnost se tedy pohybovala na úrovni pouhých 41%. V jiné studii hodinky selhaly v 1/3 případů. Nakonec i samotný Apple varuje, že hodinky nejsou neustále v pozoru a nemusí vás na fibrilaci upozornit. Způsob, jakým je ale funkce prezentovaná, může vyvolat falešný pocit její spolehlivosti.

Hrozí ovšem Applu postih? Můžou se najít skupiny, které obviní společnost z lživého marketingu. Jenže ze strany FDA Applu zřejmě nic nehrozí. Proč? Protože Apple nepožádal o udělení certifikátu pro tuto funkci. Kdyby tak učinil, kromě žádosti by jej to stálo spoustu peněz a mnoho měsíců testování, které by nemohly probíhat v utajení, protože Apple produkty se jen stěží udrží v tajnosti.

.