Zavřít reklamu

Apple vydal jeho první Apple Watch v roce 2015 a prakticky od té doby se současně soudí se švýcarskou společností Swatch. Aktuálně jsme se dozvěděli verdikt ohledně populárního sloganu Steva Jobse, který nicméně právě u představení hodinek společnosti použil i Tim Cook – One more thingSwatch si totiž chce tuto frázi zaregistrovat a Apple s tím pravděpodobně nic nezmůže. 

Soudce Ian Purvis v pondělí uvedl, že pokus Swatch zaregistrovat si tuto frázi mohl sice znamenat jen snahu „otravovat“ Apple, nakonec ale rozhodl, že technologický gigant z Cupertina v tom vlastně švýcarské společnosti nemůže nijak zabránit. Britský soudce zároveň dodal, že předchozí rozhodnutí soudu o tom, že „úmysly společnosti Swatch překročily hranici mezi vhodným a nevhodným použitím ochranné známky“, bylo chybné.

One more

Tick different 

Tento spor prakticky vznikl už s uvedením Apple Watch v roce 2015, kdy se Apple pokusil ve Velké Británii zaregistrovat ochranou známku iWatch, ale jeho pokus byl zamítnut z důvodu, že bylo toto označení velice podobné právě tomu společnosti Swatch, která již měla registrováno heslo iSwatch.

Swatch

Pokud bychom měli hrát na body, Swatch nad Applem jednoznačně vede. Už před dvěma lety totiž v domovském Švýcarsku vyhrál soudní spor ohledně neoprávněného použití sloganu Tick different, které se nápadně podobalo tomu Applu ve znění Think different. Švýcarský Federální správní soud nicméně rozhodl, že jej může používat i nadále, a že nemusí Applu platit žádnou pokutu. Švýcarský výrobce hodinek tímto sloganem opatřil jeho model hodinek Bellamy, které mají obsažený Visa NFC čip a je s nimi možné bezkontaktně platit. Na trh dokonce přišly ještě před prvními Apple Watch.

Think

Tehdy prý Apple neposkytl dostatečnou dokumentaci jako obhajobu toho, že byla jeho reklamní kampaň, která proběhla na přelomu 20. století, spojována právě s ním. A to se právě stalo i nyní. Fráze One more thing“, kterou Jobs používal před koncem událostí Applu jako podnět k dalšímu překvapivému oznámení, totiž původně pochází od fiktivního televizního detektiva ze seriálu Columbo, uvedl ve svém rozsudku soudce Purvis. Není tedy přímo s Applem spojována, a když si ji nezaregistroval ten, může kdokoli jiný.

Tonoucí se stébla chytá 

Pokud bychom měli hrát na výdělky, jednoznačně zde vede Apple. Jeho Apple Watch jsou nejprodávanějšími hodinkami na světě, nehledě na dělení segmentu na chytré a „hloupé“. Podle analýzy agentury Above Avalon, která zohledňuje čísla do prosince 2020, je jich na světě už více jak 100 milionů. Zpráva nicméně zmiňuje, že jejich prodeje nehodlají klesat a minimálně do roku 2022 má počet jejich prodejů překonat i počet prodaných počítačů společnosti.

Avalon

Společnost Swatch není nijak stará, protože vznikla v roce 1983 v reakci na tehdejší „quartzovou“ krizi, kdy levné japonské bateriové hodinky válcovaly švýcarský trh. Tehdy tak klasická hodinařina (myšleno značky používající mechanické strojky) zažívala těžké časy, což vyústilo v bankrot tisíce švýcarských hodinářů v průběhu deseti let. Swatch Group, čili firma, která vlastní několik dalších, je nyní považována za největšího výrobce klasických (nyní i bateriových) hodinek na světě. Jenže do ní spadají taková jména, jako Omega, Longines, Tissot, Certina, Hamilton a další. Do součtu tak spadají i hodinky s logem těchto společností.

Je tedy logické, že se Swatch snaží jakýmikoli prostředky omezit prodeje Apple Watch, a že chce snížit povědomí potenciálních kupců hodinek o tom, že nějaké chytré hodinky tohoto výrobce vůbec existují. Jenže Apple Watch mají jeden zásadní problém – je to spotřební elektronika. Současná pandemie koronaviru tak mnohým lidem, kteří dříve o mechanické hodinky nezavadili ani pohledem, dává prostor k možným investicím. Je známo, že lidi si střádají své finance do „matrace“, kde se jim ale nijak neúročí. Mechanické hodinky určitých firem (typicky Rolex) tak lze brát i jako výhodnou investici, která se v budoucnosti může vrátit s patřičným výdělkem. To se ale u Apple Watch nikdy nestane, ať si koupíte jakoukoli jejich variantu. 

Jde to i jinak 

Na popularitu Apple Watch se dá nejen kydat bláto, ale lze z ní i těžit. Švýcarský výrobce H. Moser & Cie ostatně nabízí řadu hodinek ze série Swiss Alp Watch, která prakticky z designu Apple Watch přímo vychází. V propagačních materiálech si navíc ze své předlohy utahuje, protože jeho mechanický strojek nemusíte nabíjet a tyto hodinky vám vydrží po generace. Jen se vám nebude líbit jejich cena, která přesahuje 650 tisíc Kč.

K „chytrému“ řešení se však uchyluje stále více klasických značek. Své řešení tak např. nabídla i společnost Tag Heuer se svým modelem Connected. Cena takových hodinek je už sice příjemnější, ale na hliníkové Apple Watch pořád dost vysoká, protože vás vyjdou na cca 55 tisíc Kč. Na druhou stranu ale mají alespoň punc klasické hodinářské společnosti. Pokud se Apple v tomto ohledu s nějakou společností nespojí, bude to pořád jen výrobce elektroniky, ne hodinek.

.