Zavřít reklamu

Apple Watch jsou nejprodávanějšími chytrými hodinkami světa. Ony jsou vlastně vůbec nejprodávanějšími hodinkami světa, a to i přes to, že si jejich plnou funkčnost užijí jen majitelé iPhonů. Jenže ani to už nemusí být takový problém vzhledem k tomu, kolik jich Apple každý rok prodá. Má ho vůbec kdo ohrozit? 

Apple Watch mají vlastně jen jednu hlavní nevýhodu. Kdyby je totiž mohli plnohodnotně používat i uživatelé zařízení s Androidem, jistě po nich sáhne mnoho z majitelů telefonů Samsung, Google, Xiaomi a dalších. Vzhledem k tomu, jak jdou na dračku, se pak nedá jejich o něco vyšší cena brát jako negativum. Ostatně na trhu jsou i dražší a hloupější řešení (Garmin). Často je ale jako jedna z nevýhod vzpomínána jen jednodenní výdrž baterie. Je to ale subjektivní – někomu to vadí, někdo je s tím v pohodě.

Výhod je pak o poznání více. Vyjma už ikonického designu a vysoké variabilitě řemínků se jedná především o operační systém watchOS. Je pravda, že už nějakou dobu stagnuje a Apple mu neumí přinést nějaké zásadní nové funkce, jenže jak chcete vylepšit něco, co už není s ohledem na dnešní technologie moc kam posouvat? Apple Watch zapadly do ekosystému Applu jako prdel na hrnec a jsou s ním již neodmyslitelně spjaté. Jejich funkčnost je pak naprosto příkladná (i když se pár mušek najde).

Google Pixel Watch 

V této kombinaci je pak síla Applu. Příznivci Androidu mohou namítat, co chtějí, je ale pravda, že nemají žádnou lepší alternativu, i když mají o poznání větší možnosti ve výběru, a to i přesto, že Huawei, Xiaomi, Amazfit jsou řešení, která komunikují s Androidem i iOS. Trendu chytrých hodinek se totiž chytil skoro každý velký hráč, i když s menším či větším úspěchem. Lídr je zde samozřejmě Samsung, ještě letos se pak chystá vlastní řešení Googlu, které by mohlo přinést trochu té konkurence, i když obecně nemá sám Google šanci pozici Apple Watch jakkoli ohrozit.

Samsung Galaxy Watch 4

I když Apple zrovna nemá příkladnou celosvětovou podporu, kdy u nás nejen že nemá fyzický Apple Store, ale neprodává zde třeba ani svůj HomePod, Google zde nemá zastoupení žádné. Jeho produkty zde sice seženete, jedná se ale o dovoz. Dokud tedy Google nerozšíří pole své působnosti, může se snažit a může si z celkového koláče něco ukousnout, nebudou to ale taková čísla, kterých by se měli ostatní bát. Je hodně důležité, jak svou novinku postaví. Jestli bude dostupná výhradně pro Pixely, bude to ještě k tomu hodně odvážný krok.

Samsung Galaxy Watch 

Loni v létě pak Samsung představil své Galaxy Watch4, kterých se letos samozřejmě očekává nástupce s číslovkou 5. Zásadní na tomto faktu je, že právě loňské hodinky společnosti byly první se systémem WearOS, který Samsung vytvořil ve spolupráci s Googlem, a který by měly dostat i jeho Pixel Watch (i když Samsung si samozřejmě přidává i nějaké nadstavbové funkce). A zde je právě ta podobnost s Applem, kterou se nemůže jen tak někdo chlubit.

Právě hodinky Googlu by v podstatě splňovaly to, co dělá Apple. Všechna zařízení by tak mohla být dělána pod jednou střechou – telefony, hodinky i systém. Toho právě Samsung nedosáhne, protože ten bude vždy odkázán na pomoc další strany, i když je pravda, že i jeho mobilní systém s nadstavbou One UI je velice schopný a samu společnost Google převyšuje i v aktualizacích systému a podpoře pro jednotlivá zařízení.

Jak sesadit krále 

Možností, jak se pokusit Apple z trůnu chytrých hodinek sesadit, moc není. Prosadit se u iPhonů s nějakým svým řešením je o to těžší, když nic lepšího než Apple Watch, prostě není, a když Apple pořád prodává dostupné Series 3. Samozřejmě zde hodně záleží na prioritách, kdy u Garminů určitě nejde o možnost instalovat si aplikace. Bojovat tedy nejde ani cenou, ani funkcemi. Rozhodovat tak může jen styl, kdy Applu v portfoliu chybí nějaký odolný sportovní model. Tím ale rozhodně nejsou ani hodinky Samsungu. 

.