Zavřít reklamu
iWant

Apple Watch Series 3 vs Series 4. V čem tkví největší změny?

iWant

Tim Cook a další představitelé Applu ve středu odhalili další generaci chytrých hodinek Apple Watch. Tentokrát se jedná asi o největší změnu od dob, kdy se Apple Watch poprvé ukázaly světu. Po čtyřech téměř totožných generacích zde máme model, který se dá označit za odlišný. Pojďme se ve zkratce podívat, co se od loňska změnilo.

Displej

Nejzásadnější a na první pohled nejvíce patrnou změnou je displej. Od první generace Apple Watch byl displej stejný, a to s rozlišením 312 x 390 pixelů u 42 mm verze a 272 x 340 pixelů u menší 38 mm verze. Letos se Applu podařilo displej protáhnout více do stran a dosáhnout tak zmenšením rámečků. Plocha displeje se tak zvětšila o více než 30 % a to při zachování stejných rozměrů těla jako takového (to je dokonce o kousíček tenčí než u minulých modelů).

Pokud se podíváme na číselné hodnoty, 40 mm Series 4 disponují displejem s rozlišením 324 x 394 pixelů a větší 44 mm model displejem s rozlišením 368 x 448 pixelů. Když výše uvedené hodnoty přepočítáme na plochu, displej menších Apple Watch povyrostl z 563 mm čtverečních na 759 mm čtverečních a větší model pak povyrostl ze 740 mm čtverečních na 977 mm čtverečních. Větší plocha displeje a jemnější rozlišení umožní čitelnější uživatelské rozhraní a snazší manipulaci.

Velikost těla

Dalších změn se dočkalo tělo hodinek jako takové. Kromě nového označení velikosti (40 a 44 mm), které však upozorňuje spíše na změnu velikosti displeje, se obměny dočkala zejména tloušťka těla. Series 4 jsou o necelý milimetr tenčí, než předchozí model. V řeči čísel to znamená 10,7 mm oproti 11,4 mm.

Hardware

Další velké změny se odehrály uvnitř. Zcela nový je 64bitový dvoujádrový procesor S4, který by měl být oproti svému předchůdci až dvojnásobně rychlejší. Nový procesor znamená rychlejší a plynulejší chod hodinek, stejně jako o poznání rychlejší reakce. Kromě procesoru nové Apple Watch obsahují také modul pro haptickou odezvu, který je nově spojen s digitální korunkou, vylepšené akcelerometry, reproduktor a mikrofon.

Uživatelské rozhraní

S většími displeji se pojí také přepracované uživatelské rozhraní, které nově plně využívá větší plochy. V praxi to znamená zcela nové ciferníky, jež jsou plně uživatelsky modifikovatelné a uživatel si tak může nastavit zobrazení několika nových informačních panelů. Ať už jde o počasí, activity tracker, odlišná časová pásma, odpočty apod. Nové ciferníky disponují také zcela předělanou grafikou, která v kombinaci s větším displejem působí značně efektně.

Představení Apple Watch Series 4:

Zdraví

Pravděpodobně největší a nejzásadnější novinkou Apple Watch Series 4 je funkce, která z počátku nebude fungovat jinde, než v USA. Jedná se o možnost pořizování EKG. To je nově možné díky přepracované konstrukci hodinek a snímacího čipu, jež se nachází na vnitřní straně. Když uživatel stiskne pravou rukou korunku hodinek, mezi tělem a hodinkami se uzavře okruh, díky kterému je možné EKG provést. Měření vyžaduje 30 sekund času. Tato funkce však bude nejprve dostupná jen v USA. Rozšíření dále do světa zřejmě závisí na tom, jestli Apple dostane certifikaci od příslušných úřadů.

Ostatní

Další změny jsou spíše drobnějšího rázu, jedná se například o podporu Bluetooth 5 (oproti 4.2), integrovanou paměť o kapacitě 16 GB, 2. generace optického senzoru pro snímání tepové frekvence, lepší schopnosti příjmu signálu díky vylepšené konstrukci či nový čip W3 zajišťující bezdrátovou komunikaci.

Apple Watch Series 4 se v ČR začnou prodávat od 29. září pouze v GPS variantě s hliníkovým tělem a minerálním sklíčkem za 11, resp. 12 tisíc korun dle zvolené velikosti.