Zavřít reklamu

Apple Watch Series 4 přináší zcela zásadní funkci, která by mohla pomoci milionům lidí po celém světě, bohužel však prozatím pomůže jen těm v USA. Novinka totiž obsahuje speciální snímač v digitální korunce, pomocí kterého v kombinaci s elektrodami dokáží Apple Watch vytvořit takzvaný elektrokardiogram, tedy jednoduše řečeno EKG. To proč Apple tuto funkci označuje jako ECG je jen kvůli překladu, kdy zatímco v Evropě se používá německý výraz AKG, v USA se používá ECG, jinak se tedy nemusíte bát, že by to bylo něco jiného než klasické EKG. Proč je tato funkce v Apple Watch zcela zásadní?

Pokud jste se někdy léčili se srdíčkem nebo i s pouhým vysokým tlakem, pak víte, že existuje takzvaný Holterův test. Jedná se o speciální přístroj, který vám dá lékař na 24 hodin domů a vy jej máte po celou dobu připnutý na těle. Díky tomu je možné vyhodnotit výsledky za celých 24 hodin s tím, že se pak lékař modlí, aby zrovna v den kdy jste holterův test měli, došlo k projevu vady vašeho srdce. Takzvané srdeční arytmie, slabosti nebo cokoli dalšího se totiž projevů jen čas od času a zpravidla je velmi složité je monitorovat. Pokud totiž právě nyní cítíte srdeční slabost, než sednete do auta a dojede k lékaři, je možné že už na svých přístrojích nic nezaznamená a nemůže tak vyhodnotit váš problém.

Pokud však máte Apple watch Series 4, máte možnost kdykoli se cítíte slabě nebo máte pocit, že se něco děje s vašim srdcem, zmáčknout digitální korunku a zaznamenat srdeční aktivitu do stejného grafu, jaký dokáže udělat zařízení u vašeho lékaře. Apple si samozřejmě nehraje na to, že máte na ruce přístroj za miliardu, který vyléčí vaše nemoci nebo je odhalí lépe než nemocniční vybavení. Naopak však vsází na fakt, že máte své Apple Watch stále na ruce a můžete měřit EKG v momentě, kdy se necítíte v pohodě a máte pocit, že by se s vašim srdcem mohlo dít něco nestandardního.

Apple Watch následně odešlou grafy naměřené na své EKG přímo k vašemu lékaři a ten může posoudit na základě naměřených hodnot, zda je vše v pořádku nebo je potřeba pokračovat v dalších vyšetřeních, případně rovnou léčbě. Bohužel je tu jedno velké ale, díky kterému se tato úžasná funkce nepředvede celému světu, ale prozatím jen americkým uživatelům. Apple totiž uvedl, že tato funkce bude dostupná pouze v USA, a to později letošním roce. Tim Cook následně sice dodal, že doufá, že se brzy rozšíří po celém světě, ovšem jedna věc jsou slova a druhá věc je to, co je takříkajíc na papíře. Ten bohužel mluví jasně a zatím co na amerických stránkách Apple.com se společnost touto funkcí hrdě chlubí, na žádných jiných jazykových mutacích webových stránek Applu není o funkci ani slovo. Dokonce ani v zemích jako je Kanada, Británie nebo Čína, což jsou pro Apple významné trhy.

Problém je, že Apple musel nechat funkci schválit federálním úřadem pro kontrolu léčiv a potravin, tedy FDA. Apple bude potřebovat stejné schválení v každé jedné zemi, ve které bude chtít tuto funkci uvést, a to může trvat i dlouhé roky. Apple bohužel tedy funkci nabídne pouze pro americké uživatele a je otázkou jakým způsobem bude blokována v ostatních zemích. Je možné, že pokud si hodinky koupíte v USA, pak vám funkce bude fungovat i u nás, ale také nemusí, což v současné době ještě není jasné. Pokud si však koupíte hodinky kdekoli jinde než v USA, pak funkci EKG mít nebudete a je otázka jak dlouho bude trvat, než se ji dočkáme i v našich končinách. Apple Watch s EKG jsou tak další funkcí, která je skvělá, ale bohužel se řadí po bok Apple Pay, Siri nebo například Homepodu a u nás si ji zkrátka příliš neužijeme.

MTU72_AV1

Všechny články autora

Diskuze k článku

    To je shit .. tyhle veci by se meli u nas prodavat levneji uz i samotny iphone (siri, apple pay, news …….. ) . Proste se jenda o sluzby ktere nam jaksi nejsou dostupne .. ( ted neberu ze jde siri pouzivat v EN ale spis vysledky zapasu atd. ) .. takze vsichni koupí techto pristroju prispivaji zemim kde tato funkce funguje a neustale se zdokonaluje ..

    – toto je podle me hodne veliky podraz

    Jelikož se jedna o funkci, která na celém světě podleha registraci, tak se nedivím, ze pokud ji mají jen od FDA tak to nemohou pustit. Jen mi připadá směšné, ze s jejich miliardami na účtech a takovým zástupcem zaměstnanců neumí takovouto triviální věc. A ten kdo o ekg něco ví, tak 3svodove ekg sotva stačí pouze na monitoring životní funkce (srdce bije ano/ne, nic vic) a ne na diagnostiku srdce. Zde se jedna jen o 2svody a to ještě na uchylnych místech .. zápěstí a konec ukazovacku. Domnívám se, ze výsledky ekg z iwatch budou tedy jen velmi, ale velmi hrubé a daleko vzdálené od skutečně křivky ekg. Hádám, ze to bude k ničemu a těším se na reálné srovnání, které jistě někdo z klinické praxe provede.

celý text

Čtěte více.