Zavřít reklamu

Apple po boku nové řady iPhone 14 (Pro) také představil trojici nových Apple Watch. Konkrétně se jedná o očekávané Apple Watch Series 8, Apple Watch SE a zbrusu nové Apple Watch Ultra. Možnosti jablečných hodinek se tak opět posunuly o pár kroků vpřed a díky zajímavým novinkám si získaly přízeň samotných fanoušků. Samozřejmě z hlediska funkcí jsou nejzajímavější Apple Watch Ultra. Ty jsou určeny pro ty nejnáročnější uživatele, a proto disponují podstatně vyšší výdrží, lepší odolností a řadou dalších exkluzivních funkcí.

V tomto článku se však zaměříme na „základní“ modely, respektive na Apple Watch Series 8 a Apple Watch SE 2. Pokud totiž uvažujete o pořízení jednoho z těchto dvou modelů a nejste si jisti, který z nich je pro vás tím nejlepším, pak rozhodně věnujte pozornost následujícím řádkům.

Rozdíly mezi Apple Watch

Nejprve si pojďme posvítit na to, v čem jsou jablečné hodinky stejné. Apple Watch SE lze obecně označit za levnější model, který v poměru cena/výkon kombinuje prvotřídní funkce, přestože mu některé schází. V případě obou modelů bychom našli totožný čipset Apple S8, odolnost vůči prachu a vodě, opticky senzor pro měření tepové frekvence, 18hodinovou výdrž baterie, novou detekci autonehody a řadu dalších. Stručně jsou si Apple Watch Series 8 a Apple Watch SE 2 velice podobné, a to nejen po stránce designu, ale i z hlediska schopností.

Apple Watch SE 2 Apple Watch Series 8
Hliníkové pouzdro
40mm/44mm
Hliníkové, nebo nerezové pouzdro
41mm/45mm
Přední sklo z Ion-X – Přední sklo z Ion-X (u hliníkového pouzdra)
– Safírové sklo (u nerezového pouzdra)
Retina displej Always-on Retina displej
Optický senzor pro měření tepu 2. generace – Optický senzor pro měření tepu 3. generace
– EKG senzor
– Senzor pro měření saturace kyslíku v krvi
– Senzor pro měření tělesné teploty
U1 čip
Rychlé nabíjení

Na druhou stranu narazit také můžeme i na řadu rozdílů, které pro některé uživatele mohou být zcela zásadní. Jak je z výše přiložené tabulky patrné, Apple je schopen hodinky Apple Watch SE 2 nabízet podstatně levněji díky tomu, že se u nich nenachází řada funkcí a senzorů. To si můžeme velice stručně shrnout. Apple Watch Series 8 navíc nabízejí možnost pro měření EKG, saturace kyslíku v krvi, tělesné teploty, disponují větším displejem díky zmenšeným rámečkům, podporují rychlé nabíjení a v případě dražších verzí s pouzdrem z nerezové oceli dokonce disponují předním safírovým sklem. To jsou přímo vlastnosti, které u levnějších Apple Watch SE 2 nenajdeme.

Apple Watch Series 8 vs. Apple Watch SE 2

Nyní už ale pojďme přejít k tomu zásadnímu – jaký model ve finále zvolit. Samozřejmě pokud chcete mít k dispozici veškeré moderní technologie a možnosti Apple Watch využít takříkajíc na maximum, pak jsou Series 8 poměrně jasnou volbou. Stejně tak pokud je pro vás prioritou mít chytré hodinky s tělem z nerezové oceli, pak se vám jiná alternativa ani nenabízí. Levnější Apple Watch SE 2 jsou k dostání pouze s hliníkovým pouzdrem.

Apple Watch Series 8
Apple Watch Series 8

Na druhou stranu ne všichni potřebují veškeré vychytávky novějších jablečných hodinek. Jak už jsme to shrnuli výše, standardní Apple Watch Series 8 nabízejí navíc pouze EKG, měření saturace kyslíku v krvi, teplotní senzor a always-on displej. Ve všech případech se jedná o parádní vychytávky, které dokážou být skvěle nápomocné. To ale ještě neznamená, že by je museli používat všichni. Mezi jablíčkáři totiž najdeme řadu uživatelů, kteří tyto možnosti téměř nikdy nevyužili, jelikož nejsou jejich cílovou skupinou. Pokud tedy máte zájem o jablečné hodinky a držíte se nějakého rozpočtu, případně na nich chcete ušetřit, pak je důležité se zamyslet nad tím, zdali zmiňované funkce vlastně potřebujete. I levnější Apple Watch SE 2 vám totiž dokážou znatelně usnadnit váš každodenní život – fungují totiž jako prodloužená ruka iPhonu, slouží pro příjem notifikací či telefonních hovorů, hravě si poradí s monitorováním sportovních aktivit nebo dokonce nepostrádají důležité funkce jako detekci pádu či autonehody.

Cena

V závěru si na ně ještě pojďme posvítit s ohledem na cenu. Základní Apple Watch Series 8 jsou k dostání od 12 490 Kč. Je však nutné si uvědomit, že tato cena se týká modelů s hliníkovým pouzdrem. Pokud byste chtěli pouzdro z nerezové oceli, pak si budete muset připravit přinejmenším 21 990 Kč. Naproti tomu Apple Watch SE 2 jsou k dostání již od 7 690 Kč za verzi s 40mm pouzdrem, případně od 8 590 za verzi s 44mm pouzdrem. Za o několik tisíc nižší cenu tak získáte prvotřídní chytré hodinky, které jsou doslova přeplněné moderními technologiemi a hravě si poradí s jakoukoliv činností.

Jaké hodinky Apple Watch jsou vašimi favority? Dáváte přednost Apple Watch Series 8, nebo si bohatě vystačíte s Apple Watch SE 2?

.