iWant

Apple Watch si za první rok vedly dobře. Druhá generace má mít vlastní mobilní připojení

iWant

Recenze Apple Watch příliš nadšené nebyly, na zápěstích se hodinky Applu také objevují zdánlivě spíše zřídka. Za první rok se jich ale podle několika analytiků prodalo přibližně dvakrát tolik, co iPhonů za jejich první rok na trhu.

Apple Watch se začaly prodávat 24. dubna 2015. O rok později vychází odhad analytika Toniho Sacconaghiho z firmy Bernstein Research, podle něhož se jich dosud prodalo dvanáct milionů kusů s průměrnou cenou 500 dolarů (12 tisíc korun). Také Neil Cybart, ředitel Above Avalon, zaměřující se na analýzy spojené s Applem, prezentoval svůj odhad: třináct milionů prodaných kusů s průměrnou cenou 450 dolarů (přibližně 11 tisíc korun).

Oba odhady Apple Watch přičítají dvojnásobnou úspěšnost ve srovnání s ročními prodeji prvního iPhonu, které činily kolem šesti milionů kusů (úspěšnější byly Watch i během vánoční sezony). Na druhou stranu, o třetinu úspěšnější byl iPad, kterého se za rok od uvedení prodalo 19,5 milionu kusů.

Je jasné, že podobná srovnání jsou pouze orientační, jelikož se ve všech třech případech jedná o zařízení značně odlišných vlastností a Apple nebyl v době uvedení prvního iPhonu ani iPadu ještě natolik známý a úspěšný jako dnes. Lze z nich však usuzovat, že z ekonomického hlediska nebyl první nový typ produktu Applu od smrti Steva Jobse ani z daleka fiaskem, jak někteří tvrdí.

Ti ovšem zároveň poukazují na technické a další nedostatky hodinek, jako nutnost je většinou denně nabíjet, někdy nedostatečný výkon procesoru, pomalé aplikace, nepřítomnost vlastního GPS modulu a závislost na iPhonu. Jiní Apple Watch kritizují ještě hloubeji a říkají, že prostě nejsou příliš užitečné. J. P. Gownder, analytik z firmy Forrester Research, řekl, že Apple musí vynaložit více energie k budování obsáhlého ekosystému služeb. Podle něj se musí Watch stát „nepostradatelnou věcí“, kterou zatím nejsou.

Apple Watch jsou zatím stále ve svých počátcích, kdy se vlny kritiky snášely snad na každé nové zařízení Applu, ať už se později stalo významným či dokonce revolučním, nebo ne. Přesto, ti, kteří momentálně nejprodávanější chytré hodinky (prodeje Apple Watch stanoví 61 procent daného trhu za minulý rok) používají, jsou většinou spokojeni. Společnost Wristly zorganizovala výzkum, jehož se zúčastnilo 1 150 majitelů jablečných Watch – 93 procent z nich v online dotazníku uvedlo, že s nimi bylo spokojeno, případně velmi spokojeno.

Apple se pravděpodobnost zářné budoucnosti svého nejnovějšího typu zařízení snaží zvyšovat na několika úrovních. Průběžně představuje nové pásky, za jeden rok vydal dvě velké verze watchOS. Snaží se je také učinit méně závislými na iPhonu. Od června zakáže pomalejší nenativní aplikace a – podle blíže nespecifikovaných zdrojů The Wall Street Journal – pracuje na přidání mobilního modulu do druhé generace hodinek. Jiná média zase spekulují, jestli bude druhá generace Apple Watch tenčí nebo se budou vylepšení týkat spíše vnitřních komponent a jestli se takových novinek dočkáme už v červnu, nebo na podzim.

Zdroj: The Wall Street Journal, MacRumors