Zavřít reklamu

Na trhu s chytrými hodinkami je za pomyslného krále považován Apple se svými Apple Watch, které nabízejí řadu vyspělých technologií v malém těle. Pravděpodobně drtivá většina jablíčkářů, kteří tyto hodinky používají, vám dokonce řeknou, že by bez nich už nechtěli být. Není se vlastně ani čemu divit. Produkt jako takový funguje jako prodloužená ruka telefonu, kdy vám dokáže zobrazit nejrůznější notifikace, sledovat zdravotní stav, automaticky zavolat pomoc v případě nouze, monitorovat fyzické aktivity i spánek, přičemž vše běží perfektně svižně a bez jakýchkoliv zádrhelů. Největší problém však spočívá v baterii.

Již od vůbec prvního modelu Apple Watch od nich Apple slibuje 18hodinovou výdrž baterie na jedno nabití. Nalijme si ale čistého vína – stačí nám to? Kdybychom přimhouřili obě oči, tak s takovouto výdrží lze samozřejmě žít. Z pozice dlouholetého uživatele ale musím uznat, že mě tento nedostatek častokrát znepokojuje. Z tohoto důvodu jsou jablíčkáři nuceni k tomu, aby své hodinky nabíjeli každý den, což například na dovolené či vícedenním výletu může znepříjemnit život. Samozřejmě levné konkurenční hodinky naopak nabízejí až několikadenní výdrž baterie, avšak v tomto případě je nutné vzít v potaz, že tyto modely nenabízejí takové funkce, kvalitní displej a podobně. Právě proto mohou nabídnout podstatně více. Na druhou stranu blízká konkurence pro Apple Watch jsou hodinky Samsung Galaxy Watch 4, jejíchž výdrž se pohybuje kolem 40 hodin.

Když iPhone, proč ne Apple Watch?

O to zajímavější je, když se podíváme na situaci s baterií v případě Apple Watch a srovnáme ji s jiným jablečným produktem, který je s hodinkami přímo provázaný – s iPhonem. Zatímco iPhony a smartphony obecně se rok co rok snaží vylepšovat svou výdrž na jedno nabití, přičemž mnohdy se i jedná o jeden z hlavních bodů v případě představení nových modelů, tak to samé o chytrých hodinkách bohužel říct nelze.

Když jsme o něco výše zmiňovali, že Apple Watch nabízejí 18hodinovou výdrž baterie, tak to bohužel neznamená, že vám každý den tak dlouho skutečně vydrží. Například Apple Watch Series 7 ve verzi Cellular si hodinky poradí pouze s až 1,5hodinovým hovorem při připojení přes LTE. Když k tomu přidáme například přehrávání hudby, monitorování tréninku a podobně, čas se navíc ještě o něco sníží, což už se zdá být celkem katastrofické. Samozřejmě je jasné, že s produktem jako takovým se do podobných situací moc často nedostanete, ale i přesto je to na pováženou.

Hlavní problém pravděpodobně spočívá v bateriích – jejich vývoj se totiž za poslední roky zrovna dvakrát neposunul. Pokud chtějí výrobci prodloužit výdrž ve svých zařízeních, tak mají prakticky dvě možnosti. Tou první je lepší optimalizace ve spolupráci s operačním systémem, přičemž tou druhou je sázka na větší akumulátor, který se pak pochopitelně podepíše na hmotnosti a velikosti samotného zařízení.

Apple Watch Series 8 a lepší výdrž baterie

Pokud chce Apple skutečně překvapit své fanoušky a poskytnout jim něco, co je doopravdy potěší, pak by měl v případě očekávané letošní generace Apple Watch Series 8 jednoznačně přijít s lepší výdrží baterie. V souvislosti s očekávaným modelem se častokrát zmiňuje příchod některých nových zdravotních senzorů a funkcí. Podle nejnovějších informací od známého analytika a redaktora Marka Gurmana navíc nic podobného zatím nepřijde. Apple totiž nestíhá včas dokončit potřebné technologie, kvůli čemuž si na tyto novinky pravděpodobně budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Apple Watch obecně nepřicházejí rok co rok s dechberoucími změnami, a proto by dávalo smysl, kdybychom se letos dočkali velkého překvapení v podobě zlepšení výdrže.

Apple Watch Series 7

Jak na výdrž Apple Watch nahlížíte vy? Je podle vás dostačující, anebo byste naopak uvítali jisté zlepšení, případně kolikahodinová výdrž by dle vás byla optimální?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Garmin Fenix 6 a jsem spokojeny. Sice mam iphone, ale apple watch je jak cetka pro deti. Nic ve zlym.

  Fénix nevydrží o moc déle, pouze směšných 36 h a navíc vypadají odporně, jak nějaký křáp ze 70’let od větnamců :(
  To už AW vypadají lépe, než ty odporné cibule… GRC

  36h??? Evidentně jste nikdy Fenix neměl, při běžném požívání vydrží 12 dni. A co se týká vzhledu, je to subjektivní, ale rozhodně, se mi líbí více než AW a nemluvě o odolnosti, tak se AW nemohou vůbec srovnávat. Navíc např. nové Venu 2 už umí i hovory a výdrž je také delší. Na to jak Apple chce být CO2 neutrální, tak denním nabíjení AW tomu moc neodpovídá.

  Snad nasadí hranatý design, ten 7 let starý se už okoukal a výdrž by mohli taky zlepšit + solar do displeje a bylo by to OK.
  „Konkurent“ je jediný a to FitBit s 6ti denní výdrží. Měl jsem nĚjakou první verzi, ale AW byly o několik LVL výš ve „všem“, krom výdrže, vydrželi mi 7 dní normálního používání. Možná je už nová verze vychytaná, ale jako iOvce jsem zvolil tragické AW… mno, snad budou 8mičky v tomhle lepší! Mohli by klidně o cca 4-8 mm zvětšit tělo a furt by se to dalo….

  Mam apple watch 7, potom co jsem zpacifikoval všechny nepotřebné upozornění a nastavil si ciferník je baterie po 24 hodinách stále nad 30%. Ale ano, kdyby vydržely týden, bylo by to mnohem lepší.

  Já jsem naprosto spokojen když jedu na aktivitu kolo z Brna do Prahy a zpátky a sežere mě to asi 30 procent tak mi zbývá nějakých 70 procent a doba jízdy byla 6 hodin tam i zpět takže mých apple watch se to netýká.

celý text

Čtěte více.