Zavřít reklamu

Chystaný operační systém iOS 13 přinese jednu významnou změnu, která se týká fungování VoIP na pozadí. To se dotkne zejména aplikací jako jsou Facebook Messenger nebo WhatsApp, které kromě vyčkávání v režimu pohotovosti provádí i další aktivity.

Facebook Messenger, WhatsApp ale také Snapchat, WeChat a mnohé další aplikace umožňují telefonovat skrze internet. Všechny využívají tzv. VoIP API, aby mohly hovory dále pokračovat na pozadí. Samozřejmě dokáží fungovat i v režimu pohotovosti, kdy vyčkávají na příchozí hovor nebo zprávu.

Velmi často se ale stává, že kromě telefonování dokáží aplikace na pozadí například sbírat data a zasílat je ze zařízení ven. Změny v iOS 13 mají přinést technické omezení, které těmto aktivitám zamezí.

To je samo o sobě v pořádku. Pro Facebook to však znamená, že bude muset Messenger i WhatsApp přepracovat. Podobně ale na tom bude i Snapchat nebo WeChat. Patrně největší dopad však bude mít změna na WhatsApp. Ten používal API také k posílání dalšího obsahu včetně šifrované uživatelské komunikace. Zásah Applu do této funkce znamená velký problém.

Změny v iOS 13 zamezí odesílání dat a prodlouží životnost baterie

Facebook mezitím prohlásil, že žádná data skrze API pro hovory nesbíral, takže se ničeho nebojí. Zároveň už vývojáři kontaktovali představitele Applu, aby společně našli cestu, jak nejlépe aplikace pro iOS 13 upravit.

Změna bude sice součástí chystaného operačního systému iOS 13, ale vývojáři mají čas až do dubna roku 2020. Teprve tehdy se budou měnit podmínky a omezení vejde v platnost. Patrně tak nemusí změna přijít hned na podzim.

Druhotným projevem daného omezení by mělo být i méně spotřebovaných dat a zároveň delší výdrž baterie. Což mnoho z nás jistě přivítá.

Všichni vývojáři mají tedy dostatek času své aplikace upravit. Apple mezitím dále pokračuje v tažení za soukromí uživatelů.

Zdroj: MacRumors

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.