Zavřít reklamu

AI se na nás valí ze všech stran. Nedávné pokroky v oblasti umělé inteligence upoutaly velkou část pozornosti, ať už s ohledem na generování nějakého obsahu, tak třeba v případě deep fake. Co ale v tomto ohledu čekat od Applu? 

Apple je podle tržeb největší společností v oblasti informačních technologií na světě. Dávalo by tedy smysl, že bude do umělé inteligence investovat hodně prostředků. Jeho strategie je ale trochu jiná, než byste možná čekali. Vizí společnosti Apple jsou výkonná kapesní zařízení, která jsou schopná provádět vlastní strojové učení na datech shromážděných pomocí vlastní řady senzorů. To je v jasném rozporu s vizí budoucnosti, které dominuje cloud computing.

Jednoduše to znamená, že se algoritmy strojového učení budou spouštět přímo v zařízeních využívajících výkonné čipy zabudované v telefonech, hodinkách nebo dokonce reproduktorech, nepůjde o žádné zpracovávání na serverech Applu. Jedním z aktuálních příkladů je vývoj Neural Engine. Jedná se o čip navržený na míru, který je speciálně určen k provádění výpočtů neuronových sítí potřebných pro hluboké učení. Díky tomu je možné rychleji zpracovávat funkce, jako je přihlašování pomocí Face ID, funkce ve fotoaparátu, které uživatelům pomáhají pořizovat lepší snímky, rozšířenou realitu a řízení výdrže baterie.

AI ovlivní každý produkt Applu 

Tim Cook během posledního rozhovoru s investory řekl, že umělá inteligence bude pro Apple „hlavním cílem, který ovlivní každý produkt a službu. Je to neuvěřitelné, pokud jde o to, jak může obohatit životy zákazníků,“ dodal. Samozřejmě také poukázal na některé služby společnosti Apple, které již mají integrované prvky umělé inteligence, včetně nové funkce detekce nehody.

Pokud vás to náhodou minulo, tak Apple ve svém titulu Knihy spustil novou řadu audioknih namluvenými hlasy generovanými umělou inteligencí. Kolekce čítá na desítky titulů a mnohdy je poměrně obtížné rozpoznat, že text nečte skutečný člověk. Tyto digitální hlasy jsou přirozené a „založené na lidském vypravěči“, ale někteří kritici tvrdí, že nejsou tím, co vlastně zákazníci chtějí, protože nejsou náhradou za vášnivé výkony, které mohou lidští čtenáři posluchačům skutečně poskytnout o poznání lépe.

Budoucnost začíná právě teď 

Mnoho nástrojů umělé inteligence se až donedávna zdálo jako sci-fi, než se tedy na trh dostalo několik produktů určených pro běžné uživatele. Samozřejmě narážíme na platformy Lensa AI a DALL-E 2, spolu s chatbotem ChatGPT. Poslední dva zmíněné tituly jsou produkty společnosti OpenAI, v níž vlastní značný podíl další velký technologický gigant – Microsoft. Google má také svou vlastní verzi AI, které říká LaMDA, i když ta není veřejně dostupná. Od Applu nějaký nástroj ještě úplně nemáme, možná se ale brzy dočkáme.

Společnost totiž navyšuje počet zaměstnanců pro své vlastní AI oddělení. V současné době má více než 100 otevřených pracovních pozic v oblasti strojového učení a umělé inteligence, a navíc plánuje interní konferenci AI summit, která se bude konat v Apple Parku. Z fleku nás napadá, jak by Apple mohl umělou inteligenci blíže integrovat do svých zařízení – líbil by se nám totiž jednoduchý textový chat se Siri. Když už s ní nemůžeme mluvit hlasem, tedy češtinou, textu by rozumět měla, a to ostatně v jakémkoli jazyce. Druhá věc by se pak týkala editace fotografií. Apple totiž ve svých Fotkách pořád nenabízí pokročilé možnosti retuše. 

.