Zavřít reklamu

Apple vstoupil do nového roku ve vší parádě. V průběhu teprve 3. týdne roku 2023 představil trojici nových produktů, respektive tedy MacBook Pro, Mac mini a HomePod (2. generace). Zůstaňme ale u jablečných počítačů. Ačkoliv příliš novinek s sebou nepřinesly, jejich zásadní změna spočívá v nasazení novějších čipsetů z druhé generace Apple Silicon. Mac mini je proto k dostání s čipy M2 a M2 Pro, zatímco 14″ a 16″ MacBook Pro lze nakonfigurovat s M2 Pro a M2 Max. Prakticky všechny základní neboli vstupní modely do světa Maců jsou už tedy k dostání s novou generací jablečných čipů. Až na 24″ iMac. U něj to naopak vypadá, že na něj Apple lehce zapomněl.

Aktuální 24″ iMac, který je poháněný čipem M1, byl světu představen v dubnu roku 2021, prakticky hned v závěsu za úvodním triem z listopadu 2020 – MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini. Od té doby se ale žádných změn nedočkal a v prodeji je tedy stále jeden a ten samý model. Na druhou stranu je nutné zmínit, že v té době se dočkal poměrně zásadní proměny. Apple namísto 21,5″ displeje vsadil na 24″, celé zařízení ještě ztenčil a dopřál mu zcela zásadní změnu kabátu. Kdy se ale dočkáme nástupce a co bychom u něj chtěli vidět?

Inspirace u Macu mini

Vzhledem k tomu, že se poměrně zásadní změna designu přišla teprve nedávno, by se po stránce vzhledu nemuselo vůbec nic měnit. Apple by se měl naopak zaměřit na takzvané vnitřnosti. Podle slov jablíčkářů by bylo vůbec nejlepší, kdyby se Apple inspiroval právě představeným Macem mini a začal svůj 24″ iMac dodávat ve dvou konfiguracích, respektive v té základní a nově ve formě high-end zařízení. Prostředky k tomu má a stačí tedy pouze uvést věci do chodu. Pokud by na trh zamířil iMac vybavený nejen čipem M2, ale také M2 Pro, mohlo by se jednat o perfektní zařízení pro náročnější uživatele, kteří pro svou práci potřebují profesionální čipset. Na tyto jablíčkáře se totiž bohužel trošku zapomíná. Až doposud měli na výběr jediné zařízení – MacBook Pro s čipem M1 Pro – ale pokud jej chtěli používat jako obyčejný desktop, museli investovat do monitoru a dalšího vybavení.

Samozřejmě s příchodem nového Macu mini se nabízí konečně kvalitní alternativa. Problém je však v tom, že i v tomto případě má situace stejná ale jako zmiňovaný MacBook Pro. Opět je totiž nutné přikoupit kvalitní monitor a příslušenství. V nabídce Applu zkrátka chybí profesionální all-in-one desktop. Právě tyto díry v nabídce je dle slov příznivců potřeba vyplnit a přinést na trh takováto zařízení.

imac_24_2021_prvni_dojmy16
M1 24" iMac (2021)

Je iMac hoden čipu M2 Max?

Někteří příznivci by to rádi posunuli ještě o úroveň výše v podobě nasazení ještě výkonnějšího čipsetu M2 Max. V tomto směru se už ale dostáváme k jinému typu zařízení, respektive k dříve známému iMacu Pro. Pravdou ale je, že něco takového by určitě nemuselo být na škodu. Shodou okolností se již delší dobu mluví o návratu tohoto jablečného all-in-one počítače, který by mohl stavět na stejných pilířích (prémiový design, maximální výkon), akorát by procesor od Intelu vyměnil za profesionální čipset z rodiny Apple Silicon. V takovém případě je už na místě, po vzoru Mac Studio, vsadit na čipy M2 Max až  M2 Ultra.

iMac Pro Space Grey
iMac Pro (2017)

V takovém případě by také stálo za to poupravit design. Aktuální 24″ iMac (2021) je k dostání v různých barevných provedeních, které nemusí pro každého působit úplně profesionálně. Proto se jablíčkáři shodují na tom, že nejlepší by bylo nasazení univerzálního designu v podobě vesmírně šedé či stříbrné. Zároveň by také všichni rádi viděli o něco větší displej, nejlépe s úhlopříčkou 27″. Kdy se ale aktualizovaného iMacu či nového iMacu Pro ve finále dočkáme je prozatím nejasné. Aktuálně se totiž pozornost soustředí zejména na příchod Macu Pro s Apple Silicon.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.