Zavřít reklamu

Před nedávnem představil Apple nové produkty – v jeden den jsme se konkrétně dočkali nového 14″ a 16″ MacBooku Pro a Macu mini. Samozřejmě se nejedná o zbrusu nové produkty, nýbrž o aktualizace, takže se veškeré změny odehrály především v rámci hardwaru. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 hlavních novinek, se kterými přichází nový Mac mini.

Nižší cena

Hned na začátek je důležité říci, že zatímco například iPhony jablečná společnost nedávno zdražila, a to vskutku zásadně, tak u Macu mini se mu podařilo cenu naopak stáhnout dolů. Zatímco předchozí generaci Macu mini s čipem M1 bylo možné v základu pořídit za 21 990 korun, tak nová základní verze s čipem M2 vychází na pouhých 17 490 korun. Je důležité zmínit, že pokud jste studentem, tak tento základní Mac mini s M2 pořídíte jen za 14 990 korun. Jedná se o skutečně bezkonkurenční cenovku a stejný počítač od jiné společnosti byste hledali marně.

CENY-MAC-MINI

Čip M2 Pro

To, na co mnoho z nás čekalo, potažmo v co mnoho z nás věřilo, se opravdu stalo skutečností. Apple nám v posledních letech ve světě Maců dělá neuvěřitelnou radost. Nový Mac mini si totiž můžete osadit nejenom základním čipem M2, ale také výkonnější variantou v podobě M2 Pro. Tento čip lze nakonfigurovat s 12jádrovým CPU, až 19jádrovým GPU a až 32 GB jednotné paměti, což vystačí naprosté většině pokročilých uživatelů. A pokud byste potřebovali ještě větší výkon, stačí sáhnout po Macu Studio, který se však jistě letos taktéž dočká aktualizace.

Podpora displejů

K předchozí generaci Macu mini s čipem M1 bylo možné připojit celkově dva displeje. Pokud byste si pořídili Mac mini s čipem M2, tak je tomu i nadále stejně, každopádně pokud sáhnete po výkonnější variantě s čipem M2 Pro, tak nově můžete připojit najednou až tři externí displeje, což může být pro některé uživatele zásadní. Pokud byste chtěli zjistit, jaké displeje můžete k Macu mini s M2 a M2 Pro připojit, tak se stačí podívat níže:

M2

  • Jeden monitor: až 6K rozlišení při 60 Hz přes Thunderbolt nebo až 4K rozlišení při 60 Hz skrze HDMI
  • Dva monitory: jeden s maximálním rozlišením 6K při 60 Hz skrze Thunderbolt a jeden s maximálním rozlišením 5K při 60 Hz skrze další Thunderbolt nebo 4K při 60 Hz skrze HDMI

M2 Pro

  • Jeden monitor: až 8K rozlišení při 60 Hz přes Thunderbolt nebo až 4K rozlišení při 240 Hz skrze HDMI
  • Dva monitory: jeden s maximálním rozlišením 6K při 60 Hz skrze Thunderbolt a jeden s maximálním rozlišením 4K při 144 Hz skrze HDMI
  • Tři monitory: dva s rozlišením maximálně 6K při 60 Hz skrze Thunderbolt a jeden s maximálním rozlišením 4K při 60 Hz skrze HDMI.
Apple-Mac-mini-Studio-Display-accessories-230117

Konektivita

V závislosti na tom, zdali si pořídíte Mac mini s M2 nebo M2 Pro, se odvíjí také konektivita, potažmo počet dostupných Thunderbolt konektorů na zadní straně. Zatímco Mac mini s čipem M2 má na zadní straně stále dva Thunderbolt konektory, tak varianta s M2 Pro se na zadní straně chlubí čtyřmi Thunderbolt konektory. I nadále si pak při konfiguraci můžete zvolit, zdali chcete klasický gigabitový Ethernet, anebo 10gigabitový za příplatek. Z hlediska bezdrátové konektivity došlo taktéž k vylepšením, jelikož je nové k dispozici Wi-Fi 6E s podporou 6 GHz pásma a Bluetooth 5.3.

Mac mini M2 Apple-Mac-mini-M2-back-230117
Mac mini M2
Mac mini M2 Pro Apple-Mac-mini-M2-Pro-back-230117
Mac mini M2 Pro

Intel je pryč

Kromě toho, že jste si ještě donedávna mohli pořídit Mac mini s čipem M1, tak byla také k dispozici varianta s procesorem Intel. Dlouhou dobu byly právě Macy mini a Pro jedinými jablečnými počítači, které bylo možné s procesory Intel zakoupit. To se ale nyní změnilo a Mac mini už skutečně pořídíte jen s čipy M2 a M2 Pro. Z toho vyplývá, že Mac Pro je aktuálně posledním jablečným počítačem, který se stále prodává s Intelem. Apple na vývojářské konferenci WWDC20 slíbil, že bude přechod na Apple Silicon dokončen do dvou let – k vyplnění tohoto slibu bohužel nedošlo, každopádně již nyní víme, že Mac Pro s Apple Silicon bude představen ještě letos, a to dost možná dříve, než si myslíme. Intel tak u Applu co nevidět kompletně skončí.

Apple-Mac-mini-M2-and-M2-Pro-lifestyle-230117

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.